Aleksy Kozłowski

Relacja spisana dla Romskiego Instytutu Historycznego dnia 25 sierpnia 1998 roku.

Moi rodzice Adam i Marianna z domu Paczkowska pochodzenia romskiego posiadali liczną rodzinę     i wędrowali z nią taborem. Urodziłem się na przedmieściach Częstochowy d25 maja 1906 r., gdy tabor zatrzymał się na postój. Nie byłem pierwszym dzieckiem w rodzinie. Mój starszy brat miał dwa lata. Po mnie przyszła na świat w naszej rodzinie najstarsza siostra, a następnie dalsze rodzeństwo, tj. czterech braci i dwie siostry.
Z okresu I wojny światowej niewiele pamiętam, byłem przecież kilkuletnim dzieckiem. W Polsce już niepodległej wiedliśmy w dalszym ciągu swoje tradycyjne życie tzn. wędrowaliśmy taborem po kraju i trudniliśmy się kotlarstwem oraz naprawa sprzętów domowych jak garnki, patelnie.
Również nie potrafię sobie przypomnieć wydarzeń związanych z wybuchem II wojny światowej, chociaż w tym czasie byłem już dojrzałym mężczyzną. Przez pewien okres czasu po wkroczeniu Niemców do Polski w dalszym ciągu przemieszczaliśmy się z taborem po różnych miejscowościach. Stworzyło to wówczas nam w miarę bezpieczną sytuację, gdyż wtedy po wsiach nie było jeszcze niemieckich żandarmów. W miarę upływu czasu stawało się dla Romów coraz niebezpieczniej, stąd postanowiliśmy się rozproszyć. Straciłem kontakt z rodziną. Dopiero po wojnie dowiedziałem się od tych, którzy przeżyli o losach moich krewnych. Matkę aresztowano i osadzono w więzieniu w Kielcach, a stamtąd została wywieziona do jakiegoś obozu, w którym zginęła. Brat Stanisław również przebywał w różnych obozach, zginął najprawdopodobniej w KL Buchenwald. Także dwie siostry nie przeżyły wojny, zamordowano je , nawet nie wiem , w którym miejscu , prawdopodobnie w jednym z obozów. Samotnie ukrywałem się po lasach i w niewielkich wsiach, pracując przy pracach polowych   i w obejściach domowych różnych chłopów.
 Nie pamiętam okoliczności mojego aresztowania, ale miało to miejsce w maju 1941 r. Obecnie nie potrafię również powiedzieć, w jakiej miejscowości zostałem schwytany. Niewątpliwie stało się to niedaleko Częstochowy. Po kilkudniowym pobycie w miejscowym areszcie przy posterunku niemieckiej żandarmerii zostałem skierowany do getta w Częstochowie, tam przebywałem do lutego, lub marca 1942 roku. W tym getto było wielu innych Romów, przebywały całe rodziny, pamiętam z tego okresu Paczkowskich, Zielińskich, Jodłowskich i wielu innych, ale znam ich po cygańskich przezwiskach. Po wydostaniu się z częstochowskiego getta ukrywałem się w rejonie Warszawy na Powązkach, Powiślu i w Konstancinie, gdzie ponownie zostałem aresztowany. Niemcy przewieźli mnie do getta w Warszawie., było to w na jesieni 1942 roku. Pracowałem w obozie pracy przymusowej, który mieścił się na obrzeżach Warszawy prawdopodobnie w dzielnicy Ochota. Twierdzę to z całym przekonaniem, gdyż do pracy na warszawskim lotnisku „Okęcie” mieliśmy stosunkowo bardzo blisko. W trakcie pobytu w obozie pracy przymusowej pracowałem na terenie lotniska przy pracach ziemnych i budowie różnego rodzaju umocnień. Sama praca była bardzo wyczerpująca, a wyżywienia dostawaliśmy bardzo mało, ponadto ciągle byliśmy popędzani przez nadzorców niemieckich, żołnierzy i lotników. Po kilkumiesięcznym pobycie w tym obozie zachorowałem na oczy. Udało mi się dostać do niemieckiego lekarza wojskowego na terenie lotniska. Po badaniach i opatrzeniu moich chorych oczu dostałem kilkudniowe zwolnienie z pracy. Następnie zostałem prawdopodobnie po interwencji wspomnianego lekarza Niemca, który o dziwo zajął się moją chorobą,  jak powinien każdy normalny lekarz, zwolniony z obozu. Ale bardzo krótko cieszyłem się wolnością, gdyż po upływie może dwóch miesięcy ponownie mnie aresztowano jako „ wałęsającego się cygana”. W tej chwili nie pamiętam z jakiego więzienia zostałem skierowany do obozu na Majdanku koło Lublina. Warunki w tym obozie były straszne, że pobyt w poprzednim obozie pracy przymusowej wydawał mi się przysłowiowym „rajem na ziemi”. Po około siedmiomiesięcznym pobycie na Majdanku postanowiłem, iż ucieknę z obozu przy pierwszej nadarzającej się okazji. Rzeczywiście wkrótce udało mi się to urzeczywistnić. W drużynie roboczej, w której pracowałem zaprzyjaźniłem się z dwoma więźniami – Polakami. Niestety ich nazwisk nie pamiętam, tylko imiona – Stasiu i Władek. W trakcie pracy, w pewien pochmurny i deszczowy dzień, wykorzystaliśmy nieuwagę Niemca – wartownika i zbiegliśmy we trójkę z obozu. Co prawda wartownik ocknął się i oddał za nami kilka strzałów, a jedna z kul trafiła mnie w prawe ramie, to jednak przy pomocy moich przyjaciół szczęśliwie udało się nam uiść pogoni. Dotarliśmy w okolice Piotrkowa Trybunalskiego, gdzie przez pewien czas ukrywałem się. następnie przewędrowałem lasami i polami w okolice Warszawy i tam na peryferiach tego miasta ukrywałem się do powstania, które przeżyłem. Po powstaniu z Polską ludnością cywilną opuściłem Warszawę. Około dwa tygodnie przebywałem w Łomiankach, następnie ukrywałem się w okolicy Łowicza. Tam zostałem znowu pojmały przez Niemców i wysłany do przymusowych robót fortyfikacyjnych, tj. kopania okopów. Tam też doczekałem wyzwolenia.
Po wojnie udało mi się odnaleźć rodzeństwo: braci Tadeusza i Stefana i dwie siostry. Po tym co przeżyliśmy w czasie wojny wracaliśmy powoli do nowego życia. Dalej wędrowaliśmy z taborem, aż do czasu kiedy władza zabroniła nam tego. Osiedliłem się ze swoją rodziną w Kłodawie, następnie przeniosłem się do niewielkiej wsi Wólka Czesnowska. Z kolei mieszkałem w Jarocinie. Od około dziesięciu lat mieszkam z córką i jej rodziną w Kłodawie. Spośród mojego rodzeństwa żyją dwie siostry (jedna mieszka w Kielcach, a druga w Ostródzie) oraz brat Tadeusz mieszkający w Radomiu. Natomiast brat Stefan zmarł w 1994 roku.

Na tym relację zakończono.

Relację spisał: Jerzy Dębski

Relację złożył: Aleksy Kozłowski