Pismo w sprawie rodziny Oraczków

Pismo do Kierownika Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Limanowej w sprawie rodziny Oraczków.

Pani Aleksandra Malinowska
Kierownik Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Limanowej

Szanowna Pani Kierownik
W tygodniku Newsweek z dnia 8-14.9.2014 r. ukazał się artykuł Anny Szulc zatytułowany „Ściana nienawiści” w którym opisano warunki życia rodziny romskiej Zofii i Tomasza Oraczko z Limanowej, woj. Małopolskie. Z artykułu wynika, że ośmioosobowa rodzina Oraczków „mieszka” w Limanowej przy ulicy Wąskiej 8 w dawnym pustostanie w 10 - metrowym lokalu posklejanym z drewna, cegieł, gipsu i paździerzy, bez okien, zajętym przez grzyb, pleśń i wilgoć. W pustostanie tym na pierwszym piętrze mieszka też ojciec Tomasza Oraczka oraz jego dalsza rodzina, łącznie ponad 30 osób. Artykuł dotyczy jednakże wyłącznie Zofii i Tomasza Oraczko i ich walce o przetrwanie.
Z artykułu wynika także, że Zofia i Tomasz Oraczko starali się u Burmistrza Limanowej o przydział lokalu socjalnego, jednakże go nie otrzymali, gdyż – jak stwierdził Burmistrz – „Oraczkom nie może pomóc, nie będzie przecież eskalować konfliktu. Romowie z szóstką dzieci sami mogą wynająć w Limanowej mieszkanie.”  Nadto redaktorka artykułu zauważyła, że po zawiadomieniu przez Szpital Powiatowy w Limanowej  w Sądzie Rodzinnym toczy się sprawa o odebranie rodzinie Oraczków dzieci i przekazanie ich do rodziny zastępczej. W ten sposób koło się zamknęło. Brak pracy spowodował biedę, ta zaś  katastrofalne warunki zamieszkania, które mogą spowodować możliwość odebrania rodzicom dzieci.
Jest dla nas oczywistym, iż Państwo znacie warunki życia i zamieszkiwania wymienionej rodziny, dlatego też bardzo prosimy o udzielenie jej – przed nadchodzącą zimą – realnej pomocy. Z przepisów ustawy o pomocy społecznej a także Waszego Statutu wynika, że Ośrodek  ma możliwości m.in. przyjścia z pomocą rodzinom i osobom z grup szczególnego ryzyka, udzielenia im schronienia, zapewnienia ubrań i posiłków, zorganizowania pracy socjalnej, stworzenia systemu profilaktyki i opieki nad dzieckiem i rodziną, udzielenia pomocy w uzyskaniu pracy we współpracy z Powiatowym Urzędem Pracy.
Podając powyższe uprzejmie prosimy Panią Kierownik o skorzystanie z wymienionych uprawnień i  podjęcie działań dla udzielenia pomocy rodzinie Zofii i Tomasza Oraczko, szczególnie mieszkaniowej oraz na rzecz małoletnich dzieci.
Niezależnie od powyższego zawiadamiamy, że o sprawie powiadomiliśmy Rzecznika Praw Obywatelskich oraz Rzecznika Praw Dziecka.

Prezes Zarządu Głównego
Roman Kwiatkowski