Monitoring na osiedlu romskim

Pismo do Rzecznika Praw Obywatelskich w sprawie zamiaru zainstalowania w Limanowej przez lokalne władze  stałego monitoringu życia społeczności romskiej.

Pani  Irena Lipowicz
Rzecznik Praw Obywatelskich

Szanowna Pani Rzecznik

Z początkiem września br. otrzymaliśmy pismo od Pana Zbigniewa Dągi, zam. Koszary 19, 34-600 Limanowa, Gmina Limanowa, woj. Małopolskie, którego kopię otrzymali także:  Pani Rzecznik, Wojewoda Małopolski oraz Wójt Gminy w Limanowej (załącznik). Dotyczyło ono zamiaru zainstalowania w tej miejscowości przez lokalne władze  stałego monitoringu życia społeczności romskiej. O planie poinformowali mieszkańców osoba pełniąca funkcje sołtysa oraz dzielnicowy policjant.
W związku z tymi zamiarami władz Pan Z. Dąga stwierdził w piśmie, iż jest to brutalna ingerencja w prywatne życie mieszkańców i naruszenie ich godności osobistej. Życie w takich warunkach byłoby - jego zdaniem - jak w zakładzie karnym i nie do zniesienia. Zauważył też, że w żadnej wsi ani na osiedlu w Gminie Limanowa nie zainstalowano monitoringu, co świadczy o dyskryminującym charakterze zamiaru.
W dniu dzisiejszym pracownik naszego Stowarzyszenia przeprowadził rozmowę z przedstawicielem romskiej mniejszości i wynika z niej, że władze nie odstąpiły od planów założenia monitoringu.
W związku z przedstawioną sytuacją zachodzi podstawowe pytanie, czy dopuszczalne jest instalowanie przez lokalne władze samorządowe w porozumieniu z Policją stałego monitoringu mieszkańców osiedla Koszary. Z informacji podanych przez media wiemy, że Pani Rzecznik w przedmiotowej sprawie wystąpiła w dniu 12 kwietnia 2012 r. za pismem nr RPO-683227-IV-AG/12 do Ministra Transportu, Budownictwa i Gospodarki Morskiej  stwierdzając m.in. iż  brak jest  przepisów dotyczących monitoringu w zasobach mieszkaniowych co może negatywnie wpływać zarówno na poziom ochrony w zakresie dóbr osobistych, jak też ochrony danych osobowych.
W przedmiotowym piśmie Pani Rzecznik powołała się także na opinię GIODO w tej sprawie. Zdaniem Generalnego Inspektora Ochrony Danych Osobowych brak regulacji w przedmiocie sprawy powoduje, że naruszane są podstawowe prawa osób, które nim zostały objęte.
Niestety nie znamy odpowiedzi udzielonej Pani Rzecznik przez wymienionego Ministra.
Zauważamy, że gdyby w całej Gminie został zainstalowany monitoring miejsc, w których dochodzi do przestępstw, byłoby to zrozumiałe, ale jeśli monitoring ma być założony wyłącznie w osiedlu zamieszkałym przez społeczność romską, to oznacza tylko jedno, że chodzi o notoryjną inwigilację z powodów rasistowskich. A to byłoby naruszeniem podstawowych praw człowieka i obywatela, czyli równości wobec prawa i niedyskryminacji z powodów etnicznych.
W związku z powyższym uprzejmie prosimy o zbadanie sprawy i w przypadku naruszenia prawa o interwencję u Wójta Gminy Limanowa.

Prezes Zarządu Głównego
Roman Kwiatkowski