W listopadzie 2011 roku Centrum Aktywizacji Lokalnej prowadziło wyznaczone dyżury w biurze w Katowicach przy ulicy Sienkiewicza 23. Dyżury w których uczestniczył pośrednik pracy oraz asystent romski odbywały się we wtorki, czwartki i piątki. W sumie trwały 5 godzin w tygodniu.
W ramach prac CAL jest tworzona baza danych osób, które zgłaszały się do biura. Zgodnie z ustalonym wcześniej programem pracy prowadzono rozmowy z bezrobotnymi Romami polegające na :
W kolejnym etapie realizacji projektu pośrednik pracy wraz z asystentem romskim na podstawie opracowanego planu działania przeprowadził spotkanie w środowisku romskim w Chorzowie oraz Katowicach. Tematem spotkań w Chorzowie i Katowicach było zdiagnozowanie indywidualnych problemów dotyczących bezrobocia i sytuacji socjalno-bytowej bezrobotnych Romów. Rozmawiano też o wpływie działań realizowanego projektu na postawę bezrobotnych wobec rynku pracy, pracodawców i instytucji pośredniczących w znajdowaniu zatrudnienia.
Przybliżono metody i doświadczenia partnera czeskiego dotyczące zatrudnienia i poruszania się po rynku pracy. Dyskutowano o ich realnym zastosowaniu przez bezrobotnych w miejscu zamieszkania.
Kolejne spotkania w środowisku romskim zaplanowano w Bielsku Białej, Zawierciu, Wodzisławiu Śl., Tarnowskich Górach Szczekocinach oraz Częstochowie Spotkania odbędą się w miesiącu grudniu 2011 oraz styczniu 2012 roku.
Zorganizowano też 2 spotkania z uczestnikami projektu. Analizowano zebrane doświadczenia uczestników projektu z wyjazdów studyjnych do partnera z Czech.
Kolejnym celem działalności biura było przygotowanie, wspólnie z Wojewódzkim Urzędem Pracy w Katowicach dwóch spotkań z pracodawcami z województwa śląskiego. Przez cały okres jest tworzona baza osób poszukujących pracy.
sporządził pośrednik pracy :
Marian Grzegorz Gerlich
W dniach 01-10 października 2011 roku utworzono biuro Centrum Aktywizacji Lokalnej w Katowicach przy ulicy Sienkiewicza 23. Wyznaczono dyżury dla pośrednika pracy oraz asystenta romskiego w następujące dni: wtorki, czwartki i piątki, ogółem 5 h tygodniowo. Dyżury będą odbywały się w biurze CAL w Katowicach.
W ramach prac CAL przygotowano program pracy z uczestnikami projektu polegający na:
W dniach 10-30 października 2011 roku, rozpoczęto kolejny etap realizacji projektu polegający na zapoznaniu uczestników i osób bezrobotnych z planowanymi działaniami prowadzonymi przez biuro CAL. W siedzibie biura, poprzez wcześniejszy osobisty kontakt asystenta romskiego, przeprowadzono spotkania z osobami ze środowiska romskiego w celu zdiagnozowania ich indywidualnych problemów dotyczących bezrobocia i sytuacji socjalno-bytowej oraz określenia ich predyspozycji zawodowych. Odbyto też kilka wyjazdów na terenie województwa śląskiego między innymi do Szczekocin, Częstochowy i Żywca a więc miast, z których nie rekrutują się uczestnicy programu w celu zapoznania środowiska z ofertą Centrum Aktywizacji Lokalnej i przygotowania późniejszych roboczych spotkań w środowisku mieszkających tam Romów. Kolejnym celem wyjazdów było nawiązanie kontaktów z urzędami pracy i pracodawcami z tego terenu. W wyniku przeprowadzonych działań powstaje baza osób poszukujących pracy.
sporządził pośrednik pracy :
Marian Grzegorz Gerlich