1. Stowarzyszenie Romów w Polsce
  1. Historia i misja
  2. Władze
  3. Romski Instytut Historyczny
  4. The Fight Against Antisemitism in Poland: Monitoring, Intervention, Education
  5. Projekty
  6. Mobilne Centrum Przeciwdziałania Dyskryminacji Romów
  7. Centrum Porad - FIO
  8. Dzielmy się doświadczeniami
  9. Podnoszenie kwalifikacji i zatrudnienie drogą do integracji
  10. Po obu stronach Karpat
  11. Polsko - Słowackie warsztaty
  12. Media o nas
 2. Aktualnie
 3. Romowie
  1. Historia
  2. Tradycja i Kultura
  3. Współczesność
   1. "Cygan ze strachu, Rom z dumy" - Katarzyna Marwicz w rozmowie z Marcinem Kołodziejczykiem, dziennikarzem tygodnika "Polityka", nagrodzonym za tekst o Romach w Rumunii.
   2. Delegacja Centralnej Rady Niemieckich Sinti i Romów oraz Niemieckiego Związku Piłki Nożnej na Węgrzech 26-28.10.2009 - sprawozdanie z pobytu.
   3. Romowie w Polsce
   4. Szczyt Unii Europejskiej w sprawie Romów
   5. Postawy wobec Romów w Polsce, Czechach, na Węgrzech i Słowacji
  4. Artykuły i Raporty
   1. Raporty
   2. Raport "Romowie na rynku pracy" [PDF]
   3. Raport pt. Funkcjonowanie poznawcze dzieci romskich uczęszczających do szkół podstawowych specjalnych i masowych - konteksty społeczne [PDF]
   4. Raport Romowie - Bezrobocie [PDF]
   5. Rzucając wyzwanie przymusowej sterylizacji kobiet romskich w Czechach- źródło ERRC http://www.errc.org/cikk.php?cikk=2228, tłumaczenie Małgorzata Kołaczek
   6. Romowie. Rozprawa o poczuciu wykluczenia- Marian Grzegorz Gerlich, Roman Kwiatkowski
   7. Wykuwanie pamięci. Kilka uwag na temat wystawy ”Zagłada Romów Europejskich oraz Rasizm we Współczesnej Europie” - Joanna Talewicz-Kwiatkowska, Marek Isztok
   8. Mass media jako czynnik wpływający na integrację społeczną Romów – przypadek Polski, Węgier, Słowacji- Joanna Talewicz-Kwiatkowska, Małgorzata Kołaczek
   9. Pomoc dla Romów w ramach Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki. Szanse i zagrożenia
   10. Romowie na rynku pracy – badania i raport
 4. Romski Holokaust
  1. Informacje historyczne
   1. Początek represji antyromskich po dojściu nazistów do władzy w Niemczech
   2. Początek "ostatecznego rozwiązania" kwestii romskiej
   3. Eksterminacja Romów w okresie II wojny światowej w okupowanych krajach Europy
   4. Syndrom Holokaustu
  2. Świadkowie Holokaustu
  3. Relacje świadków
   1. Franz Wirbel
   2. Szmyt Władysław
   3. Edward Paczkowski
   4. Edward Kwiatkowski
   5. Anna Kwiatkowska
   6. Aleksy Kozłowski
   7. Władysława Jaglenicz
   8. Leokadia Jaworska
   9. Elizabeth Guttenberger
   10. Ryszard Głowacki
   11. Helmut Clemens
   12. RELACJE VIDEO
  4. Skany dokumentów
   1. Świadectwa
  5. Dzień pamięci o zagładzie Romów
   1. Kalendarium upamiętniania holokaustu Romów i Sinti przez Stowarzyszenie Romów w Polsce - lata 1993-2012
   2. Międzynarodowy Dzień Pamięci o Zagładzie Romów- PROKLAMACJA
   3. 65 rocznica likwidacji tzw. Zigeunerlager – obrona pamięci dla lepszej przyszłości
   4. Relacja z 65. rocznicy likwidacji tzw. Zigeunerlager [VIDEO]
  6. Spotkania ze świadkiem
   1. Spotkania ze świadkiem
   2. Spotkanie z Edwardem Paczkowskim - relacja [VIDEO] cz.1
   3. Spotkanie z Edwardem Paczkowskim - relacja [VIDEO] cz.2
 5. Edukacja i Kultura
  1. Działalność edukacyjna SRwP
   1. Edukacja
   2. Oferta spotkań edukacyjnych Stowarzyszenia Romów w Polsce
  2. Dialog-Pheniben
  3. Spotkania edukacyjne
  4. Wystawy
   1. Wystawa stała
  5. Publikacje
 6. Video
 7. Galeria
 8. Polecamy
 9. Dialog- Pheniben
 10. Akcja Reinhardt
  1. Romowie stawali się elementem europejskiej układanki etnicznej od X w.
  2. Ustawy Norymberskie składały się z dwóch aktów prawnych: „Ustawy o ochronie niemieckiej krwi i honoru” oraz „Ustawy o obywatelstwie Rzeszy”
  3. Zagłada Romów na terenach okupowanych przez Niemcy.
  4. Zakończenie
  5. Główne cele projektu: Romowie jako ofiary Akcji Reinhardt.
  6. Rezultaty kwerendy archiwalnej
  7. Rezultaty kwerend archiwalnych
  8. Polskie publikacje i działania upamiętniające dotyczące zagłady Romów – w kontekście międzynarodowym.
  9. Auschwitz-Birkenau: działalność Muzeum i Stowarzyszenia Romów w Polsce.
  10. Obozy związane z Akcją Reinhardt
  11. Działalność na rzecz pamięci
  12. Miejsca masowych egzekucji Romów w Polsce południowej. Analiza wybranych lokalizacji.
  13. Dwa pomniki. Estetyka i polityka romskiej pamięci.
  14. Kwerenda z zasobie archiwalnym Geheime Staatspolizei – Staatspolizeistelle Trier
  15. Kwerenda w zasobie archiwalnym ITS – Bad Arolsen
  16. Przypadki indywidualne.
  17. Przebieg zagłady: analiza wybranych przypadków
  18. Poszukiwania miejsc pamięci i ich upamiętnień.
 11. E-Lekcje
 

AKTUALNOŚCI

Oświadczenie w sprawie budowy obiektów mieszkaniowych dla Romów w Limanowej z Rządowego Programu na rzecz społeczności romskiej
Oświadczenie z dnia 25 maja 2020 r. Stowarzyszenia Romów w Polsce w sprawie budowy obiektów mieszkaniowych dla Romów w Limanowej z Rządowego Programu na rzecz społeczności romskiej

W dniu 22 maja 2020 r. na stronie https://limanowa.in/index.php/aktualnosci, lokalnego portalu społecznościowego ukazującego się w Limanowej, opublikowany został krótki artykuł zatytułowany „Powstaną dwa budynki dla Romów na terenie miasta. Wybrano już lokalizację, środki zostały przyznane”.

Z artykułu wynika, że samorząd miasta za 460 tys. złotych z Rządowego Programu na rzecz społeczności romskiej na lata 2014 – 2020 (dalej: Rządowy Program) wybuduje dwa obiekty mieszkaniowe (budynki) dla kilku rodzin ze zrujnowanego budynku przy ulicy Wąskiej w Limanowej. Obiekty te winny być gotowe do końca 2020 r. Zdaniem cytowanego burmistrza Limanowej Władysława Biedy „Przy ulicy Wąskiej zamieszkuje obecnie około 20 osób, w tym dzieci. Stan techniczny tego budynku jest taki , że do końca roku te rodziny trzeba będzie gdzieś przeprowadzić. Nie ma wyjścia, musimy znaleźć nowe mieszkania dla tych osób.” 


Publikacja pewnie nie zostałaby zauważona przez internautów, gdyby nie adresaci budowy owych obiektów mieszkaniowych oraz źródła ich finansowania. Adresatami ma być kilka rodzin romskich, zaś wybudowanie domów ma być sfinansowane ze środków Rządowego Programu. Już kilka godzin po publikacji uaktywnili się przede wszystkim przeciwnicy takiego rozwiązania problemu mieszkaniowego wymienionych rodzin. Stwierdzili oni, że inicjatywa burmistrza jest rozdawnictwem społecznych pieniędzy dla niektórych tylko obywateli. Co dziwne wśród wypowiedzi nie było żadnej o rasistowskim, czy ksenofobicznym względem mniejszości romskiej charakterze. Poniżej publikujemy kilka z nich: 

- „marjoram” wpisał: Gdyby państwo troszczyło się tak o każdego, to nie miałbym nic przeciwko. Romowie to dość wyjątkowa grupa społeczna, ponieważ jako chyba jedyna mniejszość ma ona pod wieloma względami przywileje (a raczej więcej przywilejów niż przeciętny mieszkaniec tego rejonu.”); - „pikador” : „Przecież to są osoby posiadające polskie obywatelstwo, to dlaczego są traktowane lepiej niż wszyscy pozostali mieszkańcy tego kraju, którzy muszą na siebie zarobić i nikt im nie daje nic za darmo. To jest dyskryminacja, rasizm osób nie będących pochodzenia romskiego.”; - „Manitou”: „dalej wybierajcie tych swoich cymbałów, którzy tak marnują środki publiczne na nierobów”;

- „ana75”: „To jakieś żarty. Żeby wybudować dom musiałam wyjechać za granicę, pracujemy z mężem po 12 godzin, na kredyt w Polsce nas nie stać, nikt nam i dziesiątkom ludzi nic nie daje. Dlaczego jeden ma budować dom lub kupować mieszkanie za własne pieniądze, brać kredyt na 30 lat i spłacać 2 razy tyle, a niepracującym, zdrowym bykom dają mieszkania i domy”. 


Stowarzyszenie Romów w Polsce od lat uważa, podobnie jak wymienieni internauci, że realizacja Rządowego Programu wywołuje u przeciętnego Polaka poczucie nadmiernego uprzywilejowania mniejszości romskiej (dyskryminacja pozytywna), co najczęściej negatywnie odbija się na jej stosunkach ze społeczeństwem tzw. większościowym. 

Stanowisko takie wielokrotnie prezentowaliśmy w ogłaszanych na swojej stronie oświadczeniach. Oto kilka z naszych wypowiedzi: 

1) W Oświadczeniu z dnia 23 września 2016 r. na pisaliśmy m.in.: „ W ten oto sposób za pseudointegracyjne działania władz w Warszawie oraz w wymienionych gminach płaci większość polskiej społeczności romskiej. Obywatele polscy pochodzenia romskiego proszą więc, by przestano im wreszcie w taki sposób pomagać, ponieważ wspomniany Program romski oraz podobne akcje przynoszą im więcej szkód niż korzyści. 

Stowarzyszenie Romów w Polsce konsekwentnie stoi na stanowisku ścisłego stosowania zasady równości, o której mowa w art. 32 ust. 1 Konstytucji, zgodnie z którą wszyscy obywatele w Polsce są równi (mają równe prawa i obowiązki). Oby ta zasada dotarła do przedstawicieli władzy w Warszawie i samorządzie lokalnym.” 


2) W Oświadczeniu z dnia 9 grudnia 2016 r. napisaliśmy, że coraz częściej oprócz wpisów rasistowskich i ksenofobicznych ukazują się wpisy ludzi trzeźwo oceniających sens wprowadzenia Rządowego Programu. Oto kilka wypowiedzi: 


Artykuł zatytułowany„Romowie z Marcinkowic wybrali Nowy Sącz. To tu gmina wydała 240 tysięcy złotych na ich dom” (https://sadeczanin.info/wiadomosci/romowie z Marcinkowic wybrali Nowy Sącz,) : 1. „Zakupy za nasze podatki. Pierwsze Limanowa kupiła dom w Marcinkowicach, teraz Chełmiec kupił dom w Sączu. Aż się boję pomyśleć, gdzie Sącz im kolejną chatę kupi. Na takie wydatki są pieniądze. Ale dla samotnych matek, rodzin wielodzietnych itp. nie ma kasy na jakiekolwiek mieszkania. Kpina jakich mało”, 2.„ Też bym chciał by mi ktoś kupił dom (bo mam jakieś tam pochodzenie z innej grupy etnicznej). A jak dostają (Romowie) po 500 zł na każde dziecko, to niech wezmą kredyt, kupią sami dom i go spłacają.”, 3. „ Szkoda nawet komentować ten cały „program” . Dostali dom – za co go utrzymają? Opłacić media, opał na zimę, bieżące naprawy – to kosztuje. Oczywiście opieka społeczna pomoże bo to „mniejszość etniczna” – im się należy więcej. Krew człowieka zalewa normalnie! Jak w tym kraju ma być normalnie.” 


3) W Oświadczeniu z dnia 19 stycznia 2017 r. stwierdziliśmy: „Wystarczy przejrzeć wpisy internautów pod każdą informacją o rządowych dotacjach dla gmin na zakup mieszkań i domów dla Romów. Duża część internautów racjonalnie pyta dlaczego dla biednych Polaków – podobnie jak dla Romów – gminy nie mają środków na zakup mieszkań i domów?”

Zauważamy, że coraz częściej oprócz wpisów rasistowskich i ksenofobicznych ukazują się wpisy ludzi trzeźwo oceniających sens prowadzenia Rządowego Programu we wskazanej formie. 


Podobne stanowisko wyraziliśmy w Oświadczeniach z dnia 19 sierpnia 2016 r oraz z dnia 2 czerwca 2019 r. 

 

Jak widać lata mijają, zaś nasze prospołeczne i zdroworozsądkowe stanowisko, że wszyscy w Polsce są równi i winni być traktowani identycznie, do władz publicznych nie dociera. Ludziom żyjącym w Polsce w warunkach skrajnego ubóstwa, bez podstawowych wymogów mieszkaniowych gminy winny przydzielać lokale socjalne (komunalne). Nie powinno to się odbywać wg kryteriów narodowościowych, jak to się dzieje w Limanowej. Przyznawana przez Państwo pomoc – w tym Rządowy Program - czyni obywatelom polskim pochodzenia romskiego więcej szkód niż pożytku. Problem tylko w tym, że nikt tego – poza nami i wskazanymi internautami - nie chce zauważyć, że te miliony złotych można wydać dla dobra wspólnego. 

Na zakończenie przypomnę moje nadal aktualne słowa wypowiedziane w dniu 8 października 2014 r. dla jednej z publicznych telewizji: „Jako Romowie nie chcemy być postrzegani przez samorządy i społeczności lokalne jako ci, którzy mają więcej praw niż inni obywatele. Wszelkie problemy winny być rozwiązywane w sposób powszechny, a nie etniczny. Te pieniądze (z Rządowego Programu) będą jeszcze bardziej spychać nas na margines społeczeństwa obywatelskiego”. 

Roman Kwiatkowski 

Prezes Zarządu 


Najnowsze w galerii

Napisz do redakcji

Stowarzyszenie Romów w Polsce
ul. Berka Joselewicza 5
32-600 Oświęcim
tel. 0 33 8426989
e-mail: 17421453@pro.onet.pl; stowarzyszenie@romowie.net
Licznik odwiedzin: 512 418 osób
Realizacja: HEXADE.COM (Grafik, projektant, webdesigner)