1. Projekt „Polsko- słowackie warsztaty: w muzyce bez granic”
realizowany będzie w okresie od lipca 2013 do grudnia 2013 roku. Realizacja projektu służyć ma potrzebie dalszego przełamywania barier kulturowych i etnicznych we wzajemnych relacjach społeczności romskiej, polskiej i słowackiej. Naszym zadaniem będzie próba rozwiązywania problemów wynikających z nieznajomości historii, kultury i obyczajów poprzez bezpośrednie kontakty muzyków, ich zaangażowanie we wzajemnym poznawaniu dorobku i wspólna praca. Projekt zaowocuje koncertami w Polsce i na Słowacji oraz wydaniem płyty. Jej repertuar zawierać będzie co najmniej dwa tradycyjne słowackie i polskie utwory w nowej aranżacji uwzględniającej specyfikę muzyki romskiej. Pozostały repertuar zostanie wyłoniony z tradycyjnych utworów muzyki Romów z Polski i Słowacji w nowym brzmieniu, uwzględniającym charakterystyczne dla romskiej muzyki ze Słowacji wpływy węgierskie i bałkańskie a dla Romów z Polski Sinti jazz i tradycyjną muzykę romską. Projekt przyczyni się na pewno do rozszerzenia wspólnych przedsięwzięć zaangażowanych w jego realizację beneficjentów co powinno zaowocować zmianą dotychczasowych postaw i przełamywaniu stereotypów. Pozwoli to również zapoznać się z historią regionów, ich kultury, języków oraz poznania polskich, słowackich i romskich tradycji i obyczajów zarówno przez beneficjentów projektu jak i odbiorców wydanej dzięki projektowi płyty. Stworzy to przesłanki dla kolejnych programów realizowanych w przyszłości.
Grupami docelowymi projektu będzie społeczność polska i słowacka, romska i nieromska, która mieszka na obszarze objętym programem współpracy transgranicznej. Mając na uwadze ilość uczestników projektu – 16 osób z Polski i Słowacji (w tym dwie kobiety), dwa publiczne koncerty oraz dystrybucję płyty do licznego kręgu osób i instytucji, można przyjąć ich szerokie, integracyjne i edukacyjne oddziaływanie na grupy docelowe poprzez wzajemne kontakty z członkami rodzin, licznym środowiskiem muzycznym i melomanami. Wyraźnie poszerza to krąg osób objętych oddziaływaniem projektu i wzmacnia jej transgraniczny charakter z korzyścią dla mieszkańców obu krajów. Niebagatelna jest też rola docierania poprzez partnerów realizujących ten projekt do różnych instytucji i środowisk lokalnych na terenie realizacji projektu a także poprzez działania promocyjne w Internecie dotarcie do szerokiego grona internautów mieszkających poza rejonem realizacji projektu.

1. Projekt „Poľsko-slovenské workshopy: o hudbe bez hraníc”
bude realizovaný v období od júla 2013 do decembra 2013. Realizácia projektu má slúžiť na ďalšie prekonávanie kultúrnych a etnických bariér vo vzájomných vzťahoch rómskej, poľskej a slovenskej komunity. Našou úlohou bude snaha riešiť problémy vyplývajúce z neznalosti histórie, kultúry a zvykov cez priame kontakty hudobníkov, ich angažovanosť vo vzájomnom spoznávaní dedičstva a spoločnú prácu. Projekt vyústi do koncertov v Poľsku a na Slovensku a do vydania albumu. Jeho repertoár bude obsahovať minimálne dve tradičné slovenské a poľské skladby v novom aranžmáne, ktorý zohľadňuje špecifiká rómskej hudby. Ostatný repertoár bude vyčlenený z tradičných skladieb hudby Rómov z Poľska a Slovenska v novom znení, ktoré zohľadňuje charakteristické pre rómsku hudbu zo Slovenska maďarské a balkánske vplyvy, a pre Rómov z Poľska sinti džez a tradičnú rómsku hudbu. Projekt určite prispeje k rozšíreniu spoločných podujatí beneficientov angažovaných v jeho realizácii, čo by malo vyústiť do zmeny doterajších postojov a prekonávania stereotypov. Toto tiež dovolí oboznámiť sa s dejinami regiónov, ich kultúrou, jazykmi a s poľskými, slovenskými a rómskymi tradíciami a zvykmi tak medzi beneficientmi projektu, ako aj odberateľmi albumu vydaného vďaka projektu. To vytvorí predpoklady pre ďalšie programy realizované v budúcnosti.
Cieľovými skupinami projektu bude poľská a slovenská, rómska a nerómska komunita, ktorá býva v oblasti zahrnutej do programu cezhraničnej spolupráce. Berúc do úvahy počet účastníkov projektu – 16 osôb z Poľska a zo Slovenska (vrátane dvoch žien), dva verejné koncerty a distribúciu albumu k širokému kruhu osôb a inštitúcií, možno predpokladať ich široké, integračné a edukačné pôsobenie na cieľové skupiny prostredníctvom vzájomných kontaktov s členmi rodín, širokým hudobným prostredím a milovníkmi hudby. To výrazne rozširuje kruh osôb zahrnutých do pôsobenia projektu a posilňuje jeho cezhraničný charakter, čo je výhodné pre obyvateľov oboch štátov. Významná je tiež úloha kontaktu prostredníctvom partnerov realizujúcich tento projekt s rôznymi inštitúciami a miestnymi prostrediami na území realizácie projektu. Významný je aj kontakt so širokým kruhom používateľov internetu bývajúcich mimo oblasti realizácie projektu prostredníctvom propagačných aktivít na internete.