Opłata abonamentowa za TV i radio

24.11.2014 przez mgr Stanisław Rydzoń

Porada prawna

w sprawie płatności opłaty abonamentowej za używanie odbiornika radiowego lub telewizyjnego

Podstawa prawna:

Ustawa z dnia 21 kwietnia 2005 r. o opłatach abonamentowych (Dz. U. z 2005r. Nr 85, poz. 728, z późn. zm.).

Zgodnie z art. 2 ustawy za używanie odbiorników radiofonicznych oraz telewizyjnych pobiera się opłaty abonamentowe. Domniemywa się, ze osoba, która posiada odbiornik w stanie umożliwiającym natychmiastowy odbiór programu, używa tego odbiornika. Opłatę abonentową powstaje z pierwszym dniem miesiąca następującego po miesiącu, w którym dokonano rejestracji odbiornika. Opłatę uiszcza się za każdy odbiornik, za wyjątkiem odbiorników używanych przez osoby fizyczne w gospodarstwach domowych lub samochodach stanowiących ich własność a także wymienione w ustawie podmioty publiczne (szpitale, sanatoria, szkoły, przedszkola, żłobki, uczenie, domy pomocy społecznej) . Wysokość abonamentu wynosi miesięcznie: gdy posiadamy tylko radio 5,90 zł oraz 19,30 zł gdy posiadamy i radio i telewizor. Opłata płatna jest do 25 dnia danego miesiąca.

Z abonamentu zwolnione są następujące osoby:

- które ukończyły 60 lat życia i mają prawo do emerytury nieprzekraczającej miesięcznie kwoty 50% przeciętnego wynagrodzenia w gospodarce narodowej w roku poprzedzającym (obecnie to 1825,02 zł brutto);

- spełniają kryteria dochodowe wynikające z ustawy o świadczeniach rodzinnych ( dochód 539 zł na osobę w rodzinie lub 623 zł na osobę w, gdy znajduje się w niej dziecko niepełnosprawne w stopniu umiarkowanym lub znacznym;

- mają prawo do korzystania ze świadczeń pieniężnych (zasiłku stałego, czy okresowego, pomocy dla rodzin zastępczych);

- są bezrobotne;

- posiadają prawo do zasiłku lub świadczenia przedemerytalnego;

- mają orzeczenie o I grupie inwalidzkiej lub są całkowicie niezdolne do pracy, lub mają orzeczenie o znacznym stopniu niepełnosprawności, lub są całkowicie niezdolne do pracy w gospodarstwie rolnym, trwale lub okresowo;

- ukończyły 75 lat;

- otrzymują świadczenie socjalne lub rentę socjalną;

- są niesłyszące lub niewidome;

- są inwalidami wojennymi i wojskowymi;

- są kombatantami będącymi inwalidami wojennymi i wojskowymi lub są członkami rodzin pozostających po nich;

- mają status osoby represjonowanej i są zaliczane do jednej z grup inwalidów lub są członkami ich rodzin pozostających po nich, jeżeli osoby uprawnione w chwili śmierci pobierały rentę z tytułu inwalidztwa;

- są inwalidami na skutek przymusowego pełnienia wojskowej służby zastępczej w kopalniach węgla, kamieniołomach, zakładach rud uranu lub batalionach budowlanych.

Egzekwowaniem opłaty abonamentowej zajmuje się Poczta Polska. Opłaty mogą być ściągane do 5 lat wstecz, gdyż zgodnie z wyrokiem Trybunału Konstytucyjnego opłata ta jest daniną (podatkiem) i do niej stosuje się Ordynację podatkową. W przypadku braku dobrowolnej zapłaty Poczta Polska wystawi dla urzędu skarbowego tytuł wykonawczy, którego egzekucją zajmie się komornik urzędu skarbowego. Wezwania do zapłaty otrzymają tylko osoby które zarejestrowały odbiornik, jeśli osoba używająca odbiornik tego nie uczyniła to praktycznie uniknie płacenia abonamentu. W przypadku gdyby listonosz próbował sprawdzić, czy mamy w mieszkaniu odbiornik nie mamy obowiązku wpuścić go do domu (mieszkania). Kontrolę taką może przeprowadzić tylko upoważniony pracownik Poczty Polskiej posiadający upoważnienie do kontroli, legitymację służbową i dowód osobisty.

Kwota zaległości może być na wniosek osoby obciążonej i z ważnych powodów rozłożona na raty lub całkowicie umorzona przez Krajową Radę Radiofonii i Telewizji. Kwestie związane z zadłużeniem można wyjaśniać na bieżąco pod adresem: abonament_ rtv@bydgoszcz.poczta- polska.pl lub pod nr tel. 43 842 06 06 od poniedziałku do piątku w godz. od 8 -20.

Opracował: mgr Stanisław Rydzoń, prawnik Mobilnego Centrum

Oświęcim, listopada 2014 r.