Udział przedstawicieli SRwP w II sesji Policyjnej Platformy Przeciw Nienawiści

Odpowiadając na zaproszenie Pełnomocnika Komendanta Głównego Policji ds. Ochrony Praw Człowieka mł. Insp. Krzysztofa Łaszkiewicza do udziału w dniu 20 maja 2014 r. II sesji Policyjnej Platformy Przeciw Nienawiści  - Roman Kwiatkowski  Prezes Stowarzyszenia Romów w Polsce oraz prawnik Stanisław Rydzoń wzięli udział w przedmiotowym spotkaniu.
W trakcie spotkania przedstawiciele Komendy Głównej Policji przedstawili zasady naboru do Policji oraz szkolenia podstawowego, w tym z zakresu praw człowieka. 
W kolejnym punkcie porządku dziennego przedstawiciel Centrum Żydowskiego w Oświęcimiu przedstawił wyniki warsztatów pt. „Zrozumieć zło”. Warsztaty te były zorganizowane dla policjantów z Małopolski. Jednym z istotnych celów warsztatów było wzmocnienie motywacji do walki z przestępstwami na tle nienawiści.
Bardzo istotnym porządku dziennego była sesja pytań i dyskusja z udziałem przedstawicieli Prokuratury Generalnej, Rzecznika Praw Obywatelskich oraz Komendy Głównej Policji. Aktywny udział w dyskusji brali przedstawiciele Stowarzyszenia Romów w Polsce wskazując na problemy z jakimi się borykają zgłaszając Prokuraturze i Policji formalne zawiadomienia o popełnieniu przestępstwa z art. 119, 256 i 257 Kodeksu karnego. W  szczególności zwrócono uwagę na powszechne wydawanie przez organy ścigania postanowień o odmowie wszczęcia śledztwa lub  dochodzenia.  Stowarzyszeniu nie znane są przypadki, by sprawcy czynu dyktowanego mową nienawiści przedstawiono zarzuty, czy tym bardziej został wniesiony akt oskarżenia i sprawca ukarany. Postępowanie w Prokuraturze i Policji kończy się przesłuchaniem sprawcy, wysłuchaniem jego wyjaśnień i zwykle ich przyjęciem. Sprawcy czynów rasistowskich, czy ksenofobicznych tłumaczą się zawsze tak samo i to nie ważne czy są to członkowie zespołów muzycznych, czy osoby dokonujące przestępczych wpisów na stronach internetowych. Przesłuchiwani stwierdzają, że  nic przeciwko Romom nie mają, oni ich kochają, wykonując utwory muzyczne, czy dokonując wpisów  mieli uczciwe zamiary, kierowali się stereotypami  panującymi wobec Romów. Twierdzili też, że nie  dokonywali wpisów mimo, że znajdowały się one w ich komputerach, twierdzili, że  nie wiedzą kto dokonał wpisów itd.  Okazuje się , że taki sposób obrony jest bardzo skuteczny, gdyż prokuratorzy i policjanci przyjmują te tłumaczenia bez zastrzeżeń, co znajduje później wyraz w uzasadnieniach o odmowie wszczęcia śledztwa, czy dochodzenia. Zastanawiające jest dlaczego żaden z funkcjonariuszy nie bierze pod uwagę racji zawiadamiającego o przestępstwie, co czyni art. 304 Kk (powszechny obowiązek powiadamiania o popełnieniu przestępstwa) przepisem martwym. Podsumowując wystąpienie prawnik Stowarzyszenia stwierdził, iż sprawa wymaga pilnej interwencji władz Prokuratury oraz Policji, gdyż obecny stan jest demoralizujący i wywołuje coraz większą aktywność środowisk wrogich ludziom posiadającym inny kolor skóry, czy język, w tym także społeczności romskiej.
Przedstawione argumenty poparli przedstawiciel Prokuratury Generalnej oraz Rzecznika Praw Obywatelskich. Prowadzący sesję Policyjnej Platformy Przeciw Nienawiści mł. Insp. Krzysztof Laszkiewicz stwierdził na jej zakończenie, że przedstawione przez Stowarzyszenie kwestie ścigania i karania przestępstw z nienawiści „wzbudził najwięcej emocji, dlatego też wrześniowa sesja (w 2014 r.) w całości będzie poświęcona tej sprawie.”  Taka decyzja została przyjęta przez Prezesa Stowarzyszenia Romów w Polsce z wielkim zadowoleniem (http://osp.policja.pl/isp/prawa-czlowieka-w-poli/aktualnosci/5468,II-sesja-policyjnej-platformy-przeciw-nienawisci).

Oświęcim, dnia 21 maja 2014 r.
Notatkę spisał : Prawnik Stanisław Rydzoń

Najnowsze w galerii

Napisz do redakcji

Stowarzyszenie Romów w Polsce
ul. Berka Joselewicza 5
32-600 Oświęcim
tel. 0 33 8426989
e-mail: 17421453@pro.onet.pl; stowarzyszenie@romowie.net
Licznik odwiedzin: 512 418 osób
Realizacja: HEXADE.COM (Grafik, projektant, webdesigner)