Spotkanie z K. Łaszkiewiczem

Spotkanie z mł. insp. Krzysztofem Łaszkiewiczem Pełnomocnikiem Komendanta Głównego Policji ds. Ochrony Praw Człowieka z przedstawicielami Stowarzyszenia Romów w Polsce.

W dniu 11.08.2014 w siedzibie głównej Stowarzyszenia Romów w Polsce odbyło się spotkanie z mł. insp. Krzysztofem Łaszkiewiczem Pełnomocnikiem Komendanta Głównego Policji ds. Ochrony Praw Człowieka. W spotkaniu wzięli udział:  Prezes Stowarzyszenia Romów w Polsce Roman Kwiatkowski, mec. Stanisław Rydzoń, mec. Zygmunt Bulicz, dr Małgorzata Kołaczek oraz dr Kinga Orzeł- Dereń.

Spotkanie miało na celu wzajemne poznanie, prezentację dotychczasowych działań, przybliżenie kwestii problematycznych związanych z pracą na rzecz ochrony praw człowieka i mniejszości narodowych i etnicznych oraz omówienie ewentualnych możliwości współpracy pomiędzy Stowarzyszeniem Romów w Polsce i Policją.

Podczas spotkania omówiono wiele palących kwestii w tym m.in.
- Przybliżona została idea Horyzontalno Retrospektywnej Edukacji w Policji, Policyjnej Platformy Przeciw Nienawiści oraz  działalności szkoleniowej i wydawniczej Policji.
- Omówiono działania prowadzonego przez Stowarzyszenie Romów w Polsce  Mobilnego Centrum Przeciwdziałania Dyskryminacji Romów
- Zaprezentowano działalność wydawniczą, szkoleniową, edukacyjną Stowarzyszenie Romów w Polsce
 - Omówiono zagadnienia  prawne w kontekście mniejszości narodowych i etnicznych
- Zaprezentowano wystawę stałą znajdującą się w siedzibie głównej Stowarzyszenia Romów w Polsce zatytułowaną: Przenikanie Kultury. Romowie kiedyś i dziś.
Spotkanie zaowocowało wspólnymi planami wydawniczymi i szkoleniowymi. Stowarzyszanie Romów w Polsce zaproponowało również możliwość organizacji w Oświęcimiu wyjazdowej sesji Policyjnej Platformy Przeciw Nienawiści.