Raport z realizacji programu MCPDR w lipcu 2014

Raport z realizacji w lipcu 2014 r. programu Centrum Przeciwdziałania Dyskryminacji Romów
W lipcu 2014 r. Centrum Przeciwdziałania Dyskryminacji Romów udzieliło zgłaszającym się Romom telefonicznie  indywidualnej pomocy o charakterze humanitarnym oraz prawno-informacyjnym. Nadto w wymienionym miesiącu wystąpiono do organów Prokuratury, Wojewody Dolnośląskiego  w sprawach związanych ze zwalczaniem rasizmu wobec Romów a także we współpracy z KP Poli    cji w Oświęcimiu przeprowadzono konferencję szkoleniową nt. zwalczania rasizmu i ksenofobii.  Prezes Stowarzyszenia Romów w Polsce został przyjęty przez Prezesa Trybunału Konstytucyjnego. Nadto podjęto inne działania.
 Poniżej przedstawiamy szczegółowy opis niektórych działań podjętych przez Stowarzyszenie Romów w Polsce w okresie od 1 do 31 lipca 2014 r. lub kontynuowanych a związanych z funkcjonowaniem Centrum.


1. W dniu 3 lipca 2014 r. złożono do Prokuratora Rejonowego w Wadowicach zawiadomienie o możliwości popełnienia przestępstwa określonego w art. 257 Kodeksu karnego (publiczne naruszenie praw i wolności obywatelskich). Zawiadomienie było konsekwencją odmowy sprzedaży lodów i innych słodyczy Romce z dziećmi w jednej z cukierni w Andrychowie z przyczyn rasistowskich oraz wyproszenie innej Romki z dziećmi, pomimo uprzedniej sprzedaży lodów („… właściciel nie życzy sobie tutaj Romów.”). O incydencie szeroko pisała w dniu 3 lipca 2014 r. „Gazeta Wyborcza” oraz media elektroniczne.
Poniżej przedstawiamy przedmiotowe zawiadomienie.  

Oświęcim, dnia 3 lipca 2014 r.

Szanowny Pan Jerzy Utrata
Prokurator Rejonowy w Wadowicach

Zawiadomienie o możliwości popełnienia przestępstwa określonego w art. 257 Kodeksu karnego (publiczne naruszenie praw i wolności obywatelskich)

Niniejszym zawiadamiam, iż  w dniu dzisiejszym, tj. 3 lipca 2014 r. ukazał się artykuł w „Gazecie Wyborczej” zatytułowany „A na deser Romom pokazano drzwi” (załącznik: kserokopia artykułu) z którego wynika, że w sobotę 28 czerwca 2014 r. Romka mieszkająca w Andrychowie poszła z dziećmi do cukierni Cattabriga klub przy placu Mickiewicza. – „Kupiłam dzieciom szejki, lody i ciasto. Grzecznie jadły, po chwili przyszła koleżanka, też z dziećmi, i również zamówiła ciasto. Niestety nie pozwolili (obsługa) nam dokończyć jedzenia. Przyszedł jakiś mężczyzna i powiedział, że mamy wyjść, bo nie mamy kart klienta,  a poza tym właściciel nie życzy sobie tutaj Romów” – opowiada kobieta. Ponieważ Romki wyjść nie chciały, mężczyzna zaproponował, że odda pieniądze za niedokończony deser, ale Romki pieniędzy też  nie wzięły. „Ponieważ jesteśmy tam niemile widziani, trzeba było nas w ogóle nie obsługiwać. Jak miałam tę sytuację  wytłumaczyć dzieciom?” – powiedziała kobieta. Ponieważ Romki zadzwoniły po znajomego ze  Stowarzyszenia Romów w Andrychowie, który szybko przyjechał, ochrona lokalu wezwała Policję.
 Z przedstawionego artykułu  wynika, że wezwani Policjanci  wszczęli postępowanie o wykroczenie, ale nie wobec Romek a w stosunku właściciela cukierni. W momencie pisania niniejszego zawiadomienia nie mamy informacji co do losów tego postępowania. Dziękując Policji za dotychczasowe działania pragniemy zauważyć, że przedsiębiorca postępując we wskazany sposób w stosunku do Romek oraz ich dzieci popełnił nie wykroczenie a przestępstwo.
Działanie właściciela cukierni w klasyczny sposób wypełnia znamiona art. 257 Kodeksu karnego, który mówi o publicznym znieważeniu grupy ludności z powodu jej przynależności etnicznej. Incydent wywołany przez przedsiębiorcę jest tym bardziej groźny, gdyż w ostatnim okresie czasu w Andrychowie tli się konflikt polsko-romski. Wydany przez cukiernika zakaz obsługiwania Romów ma charakter rasistowski przypominając czasy faszyzmu w Niemczech oraz II wojny światowej na terenie Polski, gdzie także do lokali obowiązywał zakaz wstępu dla niektórych narodowości (Żydów, Polaków).
Podając powyższe wnosimy o wszczęcie postępowania wobec winnych naruszenia prawa oraz podjęcie dalszych kroków prawnych celem ukarania winnego zajścia.


 Z wyrazami szacunku
 /-/ Roman Kwiatkowski
 Prezes Zarządu Głównego Stowarzyszenia Romów w Polsce

 

2. W dniu 9 lipca 2014 r. złożono do Prokuratury Okręgowej we Wrocławiu  zawiadomienie o możliwości popełnienia przestępstwa z art. 256 oraz 257 Kodeksu karnego przez redaktora naczelnego „Gazety Wrocławskiej”.
Zawiadomienie zostało skierowane do Prokuratury w związku z rasistowskim, nienawistnym i bezpardonowym atakowaniem wrocławskich Romów na łamach wymienionej Gazety w sposób zmierzający do pogromu. Konsekwencją ukazywania się antyromskich artykułów na łamach czasopisma były i są dziesiątki bardzo obraźliwych i negatywnych wpisów na portalach internetowych. Zawiadomienie przesłano także do Prokuratora Generalnego, Rzecznika Praw Obywatelskich oraz Premiera.

Poniżej przedstawiamy przedmiotowe zawiadomienie.

Oświęcim, dnia 9 lipca 2014 r.
 Prokuratura Okręgowa
 ul. Podwale 30,  50-950 Wrocław

Zawiadomienie o możliwości popełnienia przestępstwa z art. 256 oraz 257 Kodeksu karnego przez Arkadiusza Franasa, redaktora naczelnego „Gazety Wrocławskiej”

Niniejszym zawiadamiamy, że redaktor naczelny „Gazety Wrocławskiej” mógł popełnić przestępstwo z art. 256 oraz 257 Kodeksu karnego polegające na nawoływaniu do nienawiści Romów na tle różnic narodowościowych, etnicznych i rasowych a także na publicznym znieważaniu grupy ludności romskiej z powodu jej przynależności narodowej, etnicznej i rasowej.

 Uzasadnienie

Z informacji medialnych wynika, że redakcja „Gazety Wrocławskiej” pod kierownictwem Arkadiusza Franasa od pewnego czasu wzięła sobie na cel wrocławskich Romów atakując ich na swoich łamach bezpardonowo i w sposób zmierzający wprost do pogromu. Nie znane są przyczyny takiego działania, gdyż zachowania wrocławskich Romów specjalnie nie odbiegają od zachowań niektórych przedstawicieli społeczeństwa większościowego. Czy redaktorowi chodzi o zwiększenie sprzedaży Gazety, czy też o działania polityczne na rzecz ugrupowań narodowych?  Jedno jest pewne, że artykuły ukazujące się w „Gazecie Wrocławskiej” oraz następnie w konsekwencji  wyjątkowo nienawistne wpisy na temat Romów na portalach społecznościowych wskazują, że redakcji chodzi  również o wywołanie fermentu i sprzeciwu wobec  obecności Romów we Wrocławiu. A to jest działanie wypełniające znamiona wskazanych artykułów Kodeksu karnego.
Poniżej przedstawiamy dowody na poparcie postawionych zarzutów:
1. Na stronie „Gazety Wyborczej”  z dnia 7.7.2014 r. zatytułowany:  „Kradną, obłapiają, niszczą i nie są biedni. Jak „Gazeta Wrocławska” szczuje na Romów”.

Oto fragmenty tego artykułu:
„Tak największy dziennik na Dolnym Śląsku od miesięcy opisuje lokalną społeczność romską. A czytelnicy piszą, „że dobry Cygan to martwy Cygan”, że trzeba ich „wysłać do gazu” albo „na stos”. „Cyganie w Rynku obłapiają przechodzące kobiety. Co wtedy robić?” „Fontanna w centrum zamieniona w basen dla Cyganów”, „Cyganie bawili się kurtynami wodnymi w Rynku. Interweniowali pracownicy wodociągów”. Cyganie atakują na Rynku. Tylu żebrzących nie było od lat”.
To tytuły z łamów „Gazety Wrocławskiej” z ostatnich tygodni. Wcześniejsze publikacje utrzymane były w podobnym tonie: „Skazani na sąsiedztwo Romów. Jak w Trzecim Świecie”, „Romki kradły jedzenie klientom restauracji „McDonald w Rynku”, „Romowie wcale nie są biedni. Umieją udawać i kraść”.
Efekt tych publikacji to lawina komentarzy w internecie. Po zeszłotygodniowym tekście o rzekomym obłapianiu kobiet przez Romów na facebookowym profilu „Gazety Wrocławskiej” Łukasz Polak, nauczyciel wychowania fizycznego w szkole podstawowej w Obornikach Śląskich, komentował: „Walić w jaja, w mordę, połamać ręce a potem mówić, że  biedak, łapiąc za pierś, potknął się i upadł”.
Jery Adamek zaapelował: ”Walić w ryj Ciapatych”, a Maciek Załustowicz z PWSFTViT  im. Leona Schillera zalecał „strzał ostrzegawczy w tył głowy”.
Pod artykułami o Romach w „Gazecie Wrocławskiej” pojawiały się też hasła: „Ścierwo won z kraju”, „Chwasty trzeba plewić”, a nawet „Hitler miał sposób”. Takie haniebne wpisy są od dawna i nikt ich nie usunął.
W dodatku aby teksty o Romach było łatwiej znaleźć, „Gazeta Wrocławska” stworzyła specjalne tagi, czyli słowa kluczowe: „precz z Cyganami”, „uciążliwi Cyganie”, Cyganie wyzywają”, „Cyganie w fontannie Wocław”, „Cyganie żebrzą na rynku”.
Przemysław Witkowski, wykładowca dziennikarstwa na Uniwersytecie Wrocławskim, który na Facebooku uważa, że sprawą powinny się zająć organy ścigania: - Łamy „Gazety Wrocławskiej” zostały bowiem otwarte na jawne rasistowskie wypowiedzi nawołujące do agresji, podsycające do nienawiści do społeczności romskiej. A Michał Syska, szef Ośrodka Myśli Społecznej im. Ferdynanda Lassalle,a ocenia: „Gazeta Wrocławska” nawiązuje do niechlubnych tradycji organu prasowego NSDAP w Breslau. Takie analogie nasuwają się same. Teksty i komentarze obdzierają bowiem z człowieczeństwa jedną grupę społeczną, opisują ją pogardliwie i wywołują agresję” (http://wyborcza.pl/1.75478,16280560,kradna_oblapiaja_niszcza).

2. Podobnie wypowiada się o sytuacji Romów we Wrocławiu dziennikarka „Gazety Wyborczej” Magda Piekarska: skończcie pisać o wstrętnych Cyganach (http://wrocław.pl/wroclaw/1,35751,16266982, piekarska_do..). Także: http://natemat.pl/108299,cyganie-atakuja-w-parkach-i-na-rynku-wroclawska-gazeta-oglasza-inwazje-romow.

3. Wreszcie w dniu 6 lipca 2014 r. na łamach „Gazety Wyborczej” ukazał się „List do Gazety Wrocławskiej” List otwarty do redaktora naczelnego Gazety Wrocławskiej Pana Arkadiusza Franasa, podpisany przez 129 osób, głównie ze świata kultury.

W liście tym jego autorzy pytają dlaczego kierowana przez wymienionego redaktora Gazeta prowokuje do ksenofobii i rasizmu (http://wroclaw.gazeta.pl/wroclaw/1,35751,16280376,prowokuja_czytelnikow_do_nie).

Wymienione dowody są jedynie wierzchołkiem góry lodowej, gdyż materiałów w internecie w przedstawionej sprawie jest multum. Ich efektem jest narastająca agresja wobec Romów, co może doprowadzić do linczów i innego typu samosądów, zaś nagonka przypomina brunatne czasy faszystowskie..

W przedstawionej sytuacji wnosimy jak na wstępie niniejszego zawiadomienia.


Prezes Stowarzyszenia Romów w Polsce


Do wiadomości:
1.  Prokurator Generalny RP
Pan Andrzej Seremet

2. Rzecznik Praw Obywatelskich
Pani Irena Lipowicz


3. Prezes Rady Ministrów
Pan Donald Tusk



3. W dniu 9 lipca 2014 r. Stowarzyszenie skierowało pismo do Wojewody Dolnośląskiego w sprawie antyromskiej działalności „Gazety Wrocławskiej”. W piśmie do Wojewody podano, iż redakcja Gazety wywołuje ferment i sprzeciw społeczeństwa wobec obecności Romów we Wrocławiu, zaś ze strony urzędników Wojewody brak jakiejkolwiek reakcji, w szczególności  Pełnomocnika Wojewody ds. mniejszości narodowych i etnicznych. 
Poniżej przedstawiamy przedmiotowe pismo. 

 Oświęcim, dnia 9 lipca 2014 r.

Pan Tomasz Smolarz  Wojewoda Dolnośląski

Szanowny Panie Wojewodo
  W ostatnich tygodniach doszło, na skutek między innymi cyklicznych antyromskich publikacji  w „Gazecie Wrocławskiej”,  do naruszenia delikatnej równowagi w stosunkach tzw. społeczeństwa większościowego z mniejszością wrocławskich Romów. Wymieniona „Gazeta” wzięła sobie za cel środowisko mniejszości romskiej pragnąc wywołać ferment i sprzeciw społeczeństwa wobec obecności Romów we Wrocławiu. W dużym stopniu się to „Gazecie Wrocławskiej” udało, o czym świadczą wyjątkowo nienawistne wpisy na forach internetowych. W dniu dzisiejszym Stowarzyszenie Romów w Polsce skierowało zawiadomienie do Prokuratury Okręgowej we Wrocławiu w związku z podejrzeniem naruszenia przez redaktora naczelnego „Gazety Wrocławskiej” Pana Arkadiusza Franasa art. 256 i 257 Kodeksu karnego, zawiadamiając o tym także Premiera , Rzecznika Praw Obywatelskich oraz Prokuratora Generalnego.
W związku z działalnością tej Gazety protestowało wiele ośrodków opiniotwórczych, w tym m.in. środowisko „Gazety Wyborczej”, ale także środowisko świata kultury (List otwarty 129 osób m.in. z tego środowiska).
W przedstawionej sytuacji wydawałoby się, że Pełnomocnik Pana Wojewody Do Spraw Mniejszości Narodowych i Etnicznych  Pan Dariusz Tokarz winien stać na czele frontu przeciwstawiania się akcji „Gazety Wrocławskiej” wymierzonej w mniejszość narodową, tj. mniejszość którą winien się zajmować i ją chronić. Tymczasem minęło kilka tygodni a Pan Pełnomocnik nie zabrał głosu w sprawie, nie napomniał redaktora wymienionej „Gazety”, że będzie musiał zawiadomić organy ścigania z powodu publikacji oraz założonych przez nią tagów antyromskich. Po co więc powierzono mu tę funkcję? Jest to stwierdzenie gorzkie, ale taka jest refleksja związana z brakiem aktywności Pełnomocnika.
Reasumując wystąpienie uprzejmie prosimy Pana Wojewodę o zmobilizowanie Pana Dariusza Tokarza do konstruktywnych działań na rzecz spokoju społecznego między społeczeństwem większościowym a społecznością wrocławskich Romów.



Z wyrazami szacunku
 
/-/ Roman Kwiatkowski  Prezes ZG Stowarzyszenia Romów w Polsce



4. W dniu 9 lipca 2014 r. na stronie Stowarzyszenia Romów w Polsce ukazało się oświadczenie dotyczące atakowania przez Gazetę Wrocławską społeczności romskiej we Wrocławiu.

Poniżej przedstawiamy przedmiotowe oświadczenie.


Oświęcim, dnia 9 lipca 2014 r.

Oświadczenie Stowarzyszenia Romów w Polsce

W związku z prowadzoną przez redakcję „Gazety Wrocławskiej” nagonką na wrocławskich Romów w dniu dzisiejszym Stowarzyszenie Romów w Polsce skierowało do Prokuratury Okręgowej we Wrocławiu zawiadomienie o możliwości popełnienia przestępstwa z art. 256 i art. 257 Kodeksu karnego przez redaktora naczelnego wymienionej Gazety polegające na nawoływaniu do nienawiści Romów na tle różnic narodowościowych, etnicznych i rasowych a także na publicznym znieważaniu grupy ludności romskiej z powodu takiej przynależności (załącznik).

Oczekujemy, że Prokuratura   niezwłocznie zbada przedmiot sprawy i w przypadku potwierdzenia popełnienia przestępstwa przez redaktora naczelnego „Gazety Wrocławskiej” skieruje do sądu akt oskarżenia.

Nadto stwierdzamy, że jesteśmy głęboko zaniepokojeni prowadzoną przez niektórych dziennikarzy nagonką na środowisko romskie. Uważamy, że środowisko dziennikarskie winno  reprezentować  i  promować w swoich mediach konstytucyjne zasady demokratycznego państwa prawnego, równości oraz niedyskryminacji. Promując  rasizm, ksenofobię i stygmatyzację stają się oni jednocześnie wspólnikami  ugrupowań, które te wartości mają wypisane na sztandarach i biorą za nie współodpowiedzialność.

Stowarzyszenie Romów w Polsce serdecznie dziękuje 129 autorom Listu otwartego do Gazety Wrocławskiej reprezentującym ważne osobistości , głównie ze świata kultury, ale nie tylko. Dziękujemy także wszystkim przyjaciołom dokonującym obiektywnych wpisów w portalach społecznościowych. Okazuje się, że Romowie wrocławscy nie są sami. W tych trudnych dla nich momentach jest to przysłowiowe „światło w tunelu”.

Za Stowarzyszenie:
/-/ Roman Kwiatkowski  Prezes ZG

 

 

5. W dniu 15 lipca 2014 r. w ramach Mobilnego Centrum Przeciwdziałania Dyskryminacji Romów odbyła się w Komendzie Powiatowej Policji w Oświęcimiu konferencja szkoleniowa. W konferencji uczestniczyło 10 policjantów reprezentujących różne formacje (prewencja, kryminalistyka) oraz przedstawiciele Stowarzyszenia Romów w Polsce, w tym: Wiceprezes Stowarzyszenia Józef Jochymczyk, radca prawny Stanisław Rydzoń oraz pracownik sekretariatu Centrum. Konferencję otwarli Komendant Powiatowy Policji w Oświęcimiu Inspektor Janusz Barcik oraz Józef Jochymczyk.

Konferencja składała się z dwóch części:
1) przedstawienia przepisów prawa międzynarodowego oraz prawa polskiego dotyczących zwalczania dyskryminacji, oraz
2) dyskusji nad praktycznymi aspektami działalności organów ścigania przestępstw z pobudek rasistowskich i ksenofobicznych.

W trakcie pierwszej części prawnik Stanisław Rydzoń omówił następujące akty prawne:
1. W zakresie prawa antydyskryminacyjnego:
1)  ONZ-owskie dokumenty antydyskryminacyjne:
- Konwencja nr 111 Międzynarodowej Organizacji Pracy;
- Międzynarodowy Pakt Praw Gospodarczych, Społecznych i Kulturalnych;
- Konwencja w Sprawie likwidacji wszelkich form dyskryminacji kobiet;
- Konwencja w Sprawie Likwidacji Wszelkich Form Dyskryminacji Rasowej.

2)  Dokumenty prawne wydane przez Radę Europy:
- Konwencja o Ochronie Praw Człowieka i podstawowych Wolności (art. 14 Konwencji,  rola Europejskiego Trybunału Praw Człowieka );
- Europejska Karta Społeczna.

3)  Dokumenty prawne wydane przez Unię Europejską:
- Traktat ustanawiający Wspólnotę Europejską;
- dyrektywa Rady 2000/43/WE z dnia 29 czerwca 2000 r. wprowadzająca w życie zasadę równego traktowania osób bez względu na pochodzenie rasowe lub etniczne.

4) Akty prawa polskiego:
- Konstytucja RP – rozdział II wolności, prawa i obowiązki człowieka i obywatela (art. 2, art. 30, art. 32, art. 35); - ustawa z dnia 3 grudnia 2010 r. o wdrożeniu niektórych przepisów Unii Europejskiej w zakresie równego traktowania (tzw. ustawa równościowa);
- Kodeks pracy ( rozdział IIa, art. 11.3, 18,3a, 18.3b, 183d, 18.3e) ;
- Kodeks karny (art.  118, art.  119, art. 256, art. 257);
- ustawa z dnia 6 stycznia 2005 r. o mniejszościach narodowych i etnicznych oraz o języku regionalnym.
 2.  W zakresie systemu organów ochrony prawnej przed przestępstwami dyskryminacyjnymi  w Polsce:
- zadania Rzecznika Praw Obywatelskich jako organu stojącego na straży wolności i praw człowieka (art. 208 ust. 1 Konstytucji  oraz ustawa z dnia 15 lipca 1987 r. o Rzeczniku Praw Obywatelskich)
 
- zadania Rzecznika Praw Obywatelskich jako organu stojącego na straży wolności i praw człowieka (art. 208 ust. 1 Konstytucji oraz ustawa z dnia ;
 
- zadania Prokuratury w zakresie ochrony praworządności, w tym praw mniejszości narodowych i etnicznych (Wytyczne Prokuratora Generalnego w zakresie prowadzenia postępowań o przestępstwa z nienawiści);
- zadania Policji ( w tym : Policyjna Platforma Przeciw Nienawiści);
- zadania pełnomocnika rządu ds. równego traktowania.
W trakcie drugiej części spotkania miała miejsce ożywiona dyskusja związana ze ściganiem przestępstw z pobudek rasistowskich i ksenofobicznych. Dyskusję poprzedziło przedstawienie przez prawnika Stowarzyszenia kilku postanowień prokuratury oraz jednego postanowienia Policji o umorzeniu postępowań w sprawach rasistowskich – wydanych w związku ze złożonymi przez Stowarzyszenie zawiadomieniami o możliwości popełnienia przestępstwa. Zdaniem obu stron spotkanie było bardzo potrzebne, gdyż w takiej konwencji odbyło się po raz pierwszy. Wyrażono wolę kontynuowania takiej formy wymiany poglądów, tym bardziej, że w ostatnim okresie czasu mamy w Polsce, w tym w Małopolsce do czynienia z różnymi incydentami na tle rasistowskim. 
Należy dodać, że każdy z uczestniczących w konferencji policjantów otrzymał teczkę z bardzo obszernymi materiałami prawnymi dotyczącymi przedmiotu spotkania (przepisy prawa antydyskryminacyjnego z komentarzem oraz monografię nt.  Romów w Polsce).  


6. W dniu 16 lipca 2014 r. Prokurator Generalny RP przesłał na adres Stowarzyszenia pismo znak: PG II Ko2 1300/14 stanowiące odpowiedź na nasze wystąpienie z dnia 14 czerwca 2014 r. dotyczące rasistowskich ekscesów wobec mniejszości romskiej w Andrychowie. Z pisma wynika, że w Prokuraturze Rejonowej w Wadowicach prowadzonych jest aktualnie 5 spraw, w których pokrzywdzeni są Romowie oraz 3 sprawy w których sprawcami byli Romowie. Wszystkie te sprawy pozostają w nadzorze Departamentu Postępowania Przygotowawczego Prokuratury Generalnej RP. Oczekujemy na wyniki prowadzonych postępowań.


 
7. W dniu 22 lipca 2014 r.  Prezes Stowarzyszenia Romów w Polsce został przyjęty przez Prezesa Trybunału Konstytucyjnego Pana profesora Andrzeja  Rzepińskiego. W trakcie spotkania, które odbyło się w siedzibie Trybunału, poruszono m.in. sprawę udziału Pana Prezesa w dniu 2 sierpnia 2014 r. w uroczystościach 70-lecia likwidacji Zigeunerlager w Birkenau, a także zagadnienia konstytucyjne i prawne związane z funkcjonowaniem mniejszości narodowych i etnicznych, w tym społeczności romskiej w Polsce oraz przestrzeganiem przez Państwo Polskie praw podstawowych.

8. W dniu 22 lipca 2014 r. Pełnomocnik Wojewody Dolnośląskiego ds. mniejszości narodowych i etnicznych Dariusz Tokarz przesłał na adres Stowarzyszenia odpowiedź na nasze pismo z dnia 9 lipca 2014 r. w sprawie prowadzenia przez „Gazetę Wrocławską” nienawistnej akcji przeciwko Romom rumuńskim. Z pisma wynika, że Pełnomocnik wystąpił do „Gazety Wrocławskiej” zwracając uwagę m.in. na używany język stygmatyzujący Romów. Nadto powiadomił Stowarzyszenie, że przypadki łamania prawa względem społeczności romskiej były przez niego zgłaszane Policji. Nadto poinformował, że Wojewoda Dolnośląski powołał specjalny zespół  doradczy o charakterze eksperckim, którego zadaniem będzie wskazywanie sposobów rozwiązania sytuacji oraz niwelowanie napięć i emocji w stosunkach pomiędzy Romami a mieszkańcami Wrocławia. 
 

  
9. W dniu 24 lipca 2014 r. udzielono porady prawnej 78-letniemu Romowi w zakresie dotyczącym obowiązku przeprowadzania cyklicznych badań lekarskich dla utrzymania ważności prawa jazdy – z uwagi na przekroczenie wieku 70 lat. Istotą porady było poinformowanie kierowcy, że jego obowiązkiem jest  przeprowadzenie badania  lekarskiego przed upływem ważności poprzedniego badania a nie po dacie upływu ważności,  tak by następowała ciągłość ważności badań i tym samym prawa jazdy.
 

10. W dniu 31 lipca 2014 r. Prokuratura Apelacyjna we Wrocławiu powiadomiła Stowarzyszenie, że  zawiadomienie z dnia 9 lipca 2014 r. o możliwości popełnienia przestępstwa przez redaktora naczelnego „Gazety Wrocławskiej”  zostało przekazane przez nią do Prokuratury Rejonowej dla Wrocławia Stare Miasto  z powiadomieniem Prokuratury Okręgowej we Wrocławiu by rozważyła objęcie postępowanie zwierzchnim nadzorem.  Oczekujemy na wyniki prowadzonego postępowania.


 
11. W lipcu br. sekretariat Centrum przyjął 15 próśb telefonicznych o pomoc humanitarną udzielając zgłaszającym się Romom pomocy o charakterze prawno-informacyjnym.



Oświęcim, 8 sierpnia 2014 r.

Prawnik Mobilnego Centrum
/-/ mgr Stanisław Rydzoń

Najnowsze w galerii

Napisz do redakcji

Stowarzyszenie Romów w Polsce
ul. Berka Joselewicza 5
32-600 Oświęcim
tel. 0 33 8426989
e-mail: 17421453@pro.onet.pl; stowarzyszenie@romowie.net
Licznik odwiedzin: 512 418 osób
Realizacja: HEXADE.COM (Grafik, projektant, webdesigner)