Propozycje SRwP do ustawy o mniejszościach

W dniu 14 maja Stowarzyszenie Romów w Polsce przesłało do MAiC oraz sejmowej Komisji Mniejszości Narodowych i Etnicznych propozycję zmian oraz projekt ustawy o mniejszościach narodowych i etnicznych oraz o języku regionalnym i ustawy o systemie oświaty.
Projekt ten powstał Stowarzyszeniu Romów w Polsce w ramach Mobilnego Centrum Przeciwdziałania Dyskryminacji Romów. Jest on odpowiedzią na obowiązujące przepisy, które dyskryminują mniejszości w tym m.in. mniejszość romską, ponadto w wielu wymiarach nie są dostosowane do współczesnych realiów.
Poniżej prezentujemy projekt ustawy


Ustawa  …...................

  z dnia ………………….2013 r.
o zmianie ustawy  o mniejszościach narodowych i etnicznych oraz o języku regionalnym oraz ustawy o systemie oświaty


 Art. 1


W ustawie z dnia 6 stycznia 2005 r. o mniejszościach narodowych i etnicznych oraz o języku regionalnym (Dz. U. Nr 17, poz. 141 i Nr 62, poz. 550) wprowadza się następujące zmiany;
1) W art. 23 po ust. 5 dodaje się ust. 6 w brzmieniu:
„6. Komisja, o której mowa w ust. 1, może powołać stałe i doraźne zespoły problemowe, w tym zespół stały do spraw romskich.”
2) W art. 24:

1) ust. 2 otrzymuje brzmienie:
„2. Prezes Rady Ministrów powołuje na pięcioletnią kadencję członków Komisji Wspólnej oraz ich odwołuje na wniosek ministra właściwego do spraw wyznań religijnych oraz mniejszości narodowych i etnicznych.”;

2) ust. 5 otrzymuje brzmienie:
„5. Organizacje poszczególnych mniejszości , o których mowa w art. 2, oraz społeczności posługującej się językiem, o którym mowa w art. 19, zgłaszają ministrowi właściwemu do spraw wyznań religijnych oraz mniejszości narodowych i etnicznych swoich kandydatów na członków Komisji Wspólnej reprezentujących daną mniejszość lub społeczność posługującą się językiem, o którym mowa w art. 19, w liczbie określonej dla tej mniejszości lub dla tej społeczności odpowiednio w ust. 1 pkt 2 albo pkt 3, w terminie 90 dni od dnia otrzymania zawiadomienia, o którym mowa w ust. 3.”

3) ust. 6 otrzymuje brzmienie:
„6. Jeżeli w terminie określonym w ust. 5 któraś z mniejszości lub społeczność posługująca się językiem, o którym mowa w art. 19, nie zgłosi swoich kandydatów lub zgłosi liczbę kandydatów inną niż określona odpowiednio dla tej mniejszości w ust. 1 pkt 2, a dla społeczności w ust. 1 pkt 3, wówczas minister właściwy do spraw wyznań religijnych oraz mniejszości narodowych i etnicznych po przeprowadzeniu konsultacji przedstawia tej mniejszości lub społeczności do zaopiniowania  kandydatów na członków Komisji Wspólnej reprezentujących tę mniejszość lub społeczność, którzy uzyskali największe poparcie swojej mniejszości lub społeczności. W przypadku niewyrażenia przez mniejszość lub społeczność opinii w terminie 30 dni od dnia przedstawienia przez ministra właściwego do spraw wyznań religijnych oraz mniejszości narodowych i etnicznych kandydatów, wymóg uzyskania opinii uznaje się za spełniony.



 Art. 2


W ustawie z dnia 7 września 1991 r. o systemie oświaty (Dz. U. z 2004 r. Nr 256, z późn. zm.) art. 13  otrzymuje brzmienie:
„Art. 13.1. Szkoła i placówka publiczna umożliwia uczniom podtrzymywanie poczucia tożsamości narodowej, etnicznej, językowej i religijnej, a w szczególności naukę języka oraz własnej historii i kultury.


1a. Szkoła i placówka publiczna, do której uczęszczają uczniowie romscy, może zatrudniać w charakterze pomocy nauczyciela asystenta edukacji romskiej.

2. Na wniosek rodziców nauka, o której mowa w ust. 1, może być prowadzona:

  • 1) w osobnych grupach, oddziałach lub szkołach;
  • 2) w grupach, oddziałach lub szkołach – z dodatkową nauką języka oraz własnej historii i kultury;
  • 3) w międzyszkolnych zespołach nauczania  


„3. Minister właściwy do spraw oświaty i wychowania określi, w drodze rozporządzenia, warunki i sposób wykonywania przez szkoły i placówki zadań, o których mowa w ust. 1, 1a i 2, w szczególności minimalną liczbę uczniów, dla których organizuje się poszczególne formy nauczania wymienione w ust. 2 a także zasady i tryb zatrudniania w charakterze pomocy nauczyciela asystenta edukacji romskiej, o którym mowa w ust. 1a.”

Art. 3 


Ustawa wchodzi w życie po upływie 3 miesięcy od dnia ogłoszenia.

Uzasadnienie
Potrzeba i cel wydania ustawy. Przedstawienie rzeczywistego stanu rzeczy. Wykazanie różnic pomiędzy stanem dotychczasowym a projektowanym.
Do art. 1:
1. Zmiany zaproponowane w art. 1 projektu ustawy dotyczą zmiany zasad prawnych funkcjonowania Komisji Wspólnej Rządu i Mniejszości Narodowych i Etnicznych. Pierwsza zmiana dotycząca dodania ust. 6 w art. 23 w ustawie z dnia 6 stycznia 2005 r. o mniejszościach narodowych i etnicznych oraz o języku narodowym  ma charakter porządkujący. Z par. 1 ust. 2 zarządzenia Nr 74 Prezesa Rady Ministrów z dnia 23 lipca 2007 r. w sprawie regulaminu pracy Komisji Wspólnej Rządu i Mniejszości Narodowych i Etnicznych wynika, że w ramach Komisji Wspólnej działają stałe i doraźne zespoły problemowe, w tym zespół do spraw romskich. Zespół ten jako jedyny działa  ramach Komisji jako zespół etniczny. Oznacza to, że autor zarządzenia tj. Prezes Rady Ministrów uznał potrzebę odrębnego podejścia do problemów społeczności romskiej. W takiej sytuacji usytuowanie przepisu w ustawie dotyczącego możliwości powołania zespołów przez Komisję Wspólną ma charakter legislacyjny i merytoryczny wzmacniając rangę zespołów, w tym romskiego.
2. Wprowadzenie  w ust. 2 w art. 24 ograniczenia kadencji członka Komisji Wspólnej do 5 lat  wynika z negatywnych doświadczeń przedstawicieli mniejszości, w tym romskiej,  wynikających z powoływania i odwoływania członków Komisji Wspólnej. Dotychczas członkowie Komisji byli powoływani  na czas nieoznaczony, co uniemożliwiało dokonanie jakichkolwiek zmian osobowych, poza możliwościami  określonymi w art. 25 ustawy.
W prowadzenie w ust. 5 na wstępie wyrazów  „Organizacje poszczególnych mniejszości ” ma związek z zapisem ust. 3, gdzie mowa jest o organizacjach mniejszości. Skoro Minister występuje do organizacji mniejszości (ust. 3), to odpowiedzi  winny udzielać też organizacje mniejszości a nie mniejszości (ust. 5).
Zmiany zaproponowane w ust. 6 mają za zadanie określić sposób wybierania oraz  desygnowania kandydatów na  członków Komisji Wspólnej. W chwili obecnej przepis ten nie ustala żadnej formy wyboru (konsultacji) tych kandydatów, w przypadku gdy mniejszość przedstawi  Ministrowi ilość kandydatów inną niż przewiduje ust.  1 pkt 2 tego artykułu  pozostawiając tę kwestię Ministrowi Administracji i Cyfryzacji. Ponieważ w przypadku Romów, którzy zrzeszeni są w ponad 100 organizacjach uzgodnienie 2 wspólnych kandydatów do Komisji Wspólnej jest praktycznie niemożliwe, przeto każdorazowo Minister stosuje zasadę opisano w ust. 6,  co jest formą ubezwłasnowolnienia naszej mniejszości. Wnioskodawcy uważają, że zwycięzcy konsultacji winni być wskazywani przez Ministra Administracji i Cyfryzacji Premierowi do powołania na członków Komisji Wspólnej.

Do art. 2:     

Stanowisko asystenta edukacji romskiej zostało wprowadzone do polskiego systemu szkolnego w ramach Pilotażowego programu rządowego na rzecz społeczności romskiej w województwie małopolskim na lata 2001-2003. Z uwagi na pozytywne efekty jakie przyniosła praca asystentów  autorzy rządowego programu na rzecz społeczności romskiej potwierdzili potrzebę utrzymania i rozwijania tej funkcji (m.in. uchwała Rady Ministrów Nr 209/2003 z dnia 19 sierpnia 2003 r.). Celem wprowadzenia asystentów  romskich do szkół, w których uczą się dzieci romskie było i jest przede wszystkim podwyższenie niskiej frekwencji tych uczniów i pomoc w realizacji obowiązków szkolnych. Asystentami romskimi  zostają Romowie obdarzeni zaufaniem lokalnych społeczności. Do ich obowiązków należy także budowa dobrego kontaktu między rodzicami a szkołą, informowanie rodziców o przebiegu nauki a także kontrola postępów w nauce.
Zdaniem autorów projektu ustawy  usytuowanie prawne asystenta romskiego wyłącznie w rozporządzeniu Ministra Edukacji Narodowej jest niewłaściwe, gdyż:


1) Brak jest  upoważnienia ustawowego (delegacji) dla Ministra do uregulowania statusu prawnego asystenta w rozporządzeniu. Zgodnie z art. 92 ust. 1 Konstytucji upoważnienie ustawowe powinno określać m.in. zakres spraw przekazanych do uregulowania oraz wytyczne dotyczące treści aktu. Tymczasem art. 13 ust. 3 ustawy z dnia 7 września 1991 r. o systemie oświaty, w oparciu o który Minister Edukacji Narodowej wydał rozporządzenie z dnia 14 listopada 2007 r. w sprawie warunków i sposobu wykonywania przez przedszkola, szkoły i placówki publiczne zadań umożliwiających podtrzymywanie poczucia tożsamości narodowej, etnicznej i językowej uczniów należących do mniejszości narodowych i etnicznych oraz społeczności posługującej się językiem regionalnym (Dz. U.  z 2007 r. Nr 214, poz. 1579)  odnośnie do  asystentów romskich takiego upoważnienia nie zawiera. Równocześnie należy dodać, że wprowadzenie do systemu szkół (placówek szkolnych) asystenta romskiego nie ma charakteru technicznego, lecz merytoryczny i  jako takie winno być najpierw usytuowane w formie delegacji  dla ministra w ustawie a następnie dopiero w rozporządzeniu.
2) Niezależnie od powyższych wątpliwości prawnych należy stwierdzić, że skoro stanowisko asystenta romskiego się sprawdziło to należy je prawnie umocnić a nie ma lepszego sposobu niż ustawowy zapis.
W przedstawionej sytuacji wnioskodawcy zaproponowali zmianę delegacji dla Ministra Edukacji Narodowej zawartej w art. 13 ust. 3 ustawy o systemie oświaty.
 Skutki społeczne, gospodarcze, finansowe i prawne wdrożenia ustawy
Projekt ustawy przyniesie pozytywne skutki  społeczne, jak i prawne. Projekt ustawy ma na celu przeniesienie do ustawy o mniejszościach narodowych i etnicznych  oraz ustawy o systemie oświaty pozytywnych doświadczeń związanych ze stosunków administracji rządowej oraz mniejszości narodowych i etnicznych. Po wejściu w życie ustawy zostaną uporządkowane m.in.  zasady funkcjonowania zespołów w Komisji Wspólnej Rządu i Mniejszości Narodowych i Etnicznych,  kadencyjności członkostwa w tej Komisji  oraz zasady funkcjonowania asystentów romskich.
Skutki finansowe wejścia w życie ustawy dla budżetu państwa lub budżetów jednostek samorządu terytorialnego
Wejście w życie ustawy nie będzie miało negatywnych skutków dla wymienionych budżetów. 
Założenia podstawowych aktów wykonawczych
Projekt ustawy przewiduje w art. 2 zmianę delegacji dla ministra właściwego do spraw oświaty i wychowania. Chodzi o art. 13 ust. 3 ustawy z dnia 7 września 1991 r. o systemie oświaty, który upoważnia tego ministra do wydania rozporządzenia, w którym określi warunki i sposób wykonywania przez szkoły i placówki zadań mających na celu podtrzymywanie poczucia tożsamości narodowej, etnicznej, językowej i religijnej przez uczniów pochodzących z mniejszości. Autorzy proponują poszerzenie delegacji ustawowej dla ministra o sprawę usytuowania asystenta romskiego. Wydając nowe rozporządzenie minister będzie ustawowo upoważniony do uregulowania statusu asystenta romskiego. Ustali w nim, tak jak dotychczas, ale w oparciu o wyraźne upoważnienie,  zasady i tryb zatrudniania w charakterze pomocy nauczyciela asystenta edukacji romskiej a także zakres obowiązków asystenta romskiego w kontaktach ze środowiskiem szkolnym oraz rodzicami.
Autorzy projektu oświadczają, że nie jest on objęty prawem Unii Europejskiej


Wyniki przeprowadzonych konsultacji.

Wnioskodawcy nie przeprowadzili konsultacji, o których mowa w art. 34 ust. 3 regulaminu Sejmu.

Najnowsze w galerii

Napisz do redakcji

Stowarzyszenie Romów w Polsce
ul. Berka Joselewicza 5
32-600 Oświęcim
tel. 0 33 8426989
e-mail: 17421453@pro.onet.pl; stowarzyszenie@romowie.net
Licznik odwiedzin: 512 418 osób
Realizacja: HEXADE.COM (Grafik, projektant, webdesigner)