Projekt Stowarzyszenia Romów w Polsce pt. Wykluczenie ma też romską twarz – cykl spotkań integracyjno-edukacyjnych, dofinansowany ze środków Komisji Europejskiej

Romowie, mniejszość etniczna obecna na terenie Polski według wzmianek od początku XV wieku to grupa, która, choć nie stanowi najliczniejszej mniejszości w Polsce, to z pewnością jednak, jak wskazują liczne badania opinii publicznej oraz statystyki zatrudnienia, jest społecznością najbardziej negatywnie ocenianą przez Polaków oraz jedną z grup najbardziej zagrożonych ubóstwem i wykluczeniem społecznym. Odsetek bezrobocia Romów w niektórych regionach Polski wynosi nawet 90%. Pozostaje to niestety w spójności z tendencjami w innych krajach Unii Europejskiej – Romowie w Europie (ok.12-15 mln) wciąż pozostają największą i najbardziej zmarginalizowaną mniejszością, zarówno pod względem ekonomicznym, jak i społecznym. Poza wysokim odsetkiem bezrobocia i poziomem ubóstwa, nakładają się na to jeszcze wielowiekowe stereotypy i uprzedzenia oraz problem dyskryminacji. Mimo że w Polsce liczba Romów jest znacznie niższa niż w innych krajach UE, problemy tej społeczności pozostają podobne. Małopolska charakteryzuje się zarówno jednym z największych odsetków ludności romskiej w Polsce na województwo, a także jednym z najwyższych odsetków bezrobotnych Romów na województwo. Ostatnie wydarzenia w Limanowej (sto protestujących osób, zaopatrzonych w butelki z benzyną, domagających się usunięcia jednej rodziny romskiej, jednak wykrzykujących hasła „pozwólcie nam skończyć z Romami”) pokazują ponadto, jak często Romowie jako grupa pociągani są do odpowiedzialności za poczynania jednostek i jak niepokojące jest nasilenie się nastrojów antyromskich w społeczeństwie polskim.

W związku z tym Stowarzyszenie Romów w Polsce z siedzibą w Oświęcimu zdecydowało się na realizację projektu edukacyjno-integracyjnego pt. Wykluczenie ma też romską twarz - cykl spotkań integracyjno-edukacyjnych". Projekt współfinansowany jest ze środków Komisji Europejskiej za pośrednictwem Ministerstwa Spraw Zagranicznych i ma na celu promowanie idei przeciwdziałania dyskryminacji osób zagrożonych ubóstwem i wykluczeniem społecznym ze szczególnym uwzględnieniem Romów oraz propagowanie idei dialogu międzykulturowego, poszanowania tradycji kulturowo-etnicznych i szacunku dla różnorodności.

W ramach projektu od 1.01.2011 do 16.05.2011 odbędzie się 12 warsztatów, przeznaczonych dla uczniów powyżej 15 roku życia, uczęszczających do szkół na terenie województwa małopolskiego, które wyrażą chęć uczestnictwa w projekcie. Program spotkań został opracowany specjalnie na potrzeby realizacji projektu i zawiera informacje nt. zjawiska wykluczenia, ubóstwa i marginalizacji, o historii i kulturze Romów, ich sytuacji społeczno-ekonomicznej w Polsce i innych krajach UE, działaniach UE na rzecz osób zagrożonych ubóstwem i wykluczeniem społecznym oraz ćwiczenia do części warsztatowej, która skupiać się będzie na problematyce wykluczenia i ubóstwa oraz przeciwdziałania dyskryminacji, rasizmowi i ksenofobii. Warsztaty będą mieć miejsce albo w siedzibie Stowarzyszenia albo w zgłaszającej się szkole. Zwieńczeniem projektu będzie publikacja, zawierająca najlepsze eseje uczniów, uczestniczących w warsztatach. O udziale w projekcie decyduje kolejność zgłoszeń.

Do udziału w warsztatach zapraszamy młodzież ze szkół średnich z województwa małopolskiego, których szkoły wyrażą chęć uczestnictwa w projekcie.

Forma zajęć - seminaryjno-warsztatowa

Prowadzący - edukatorzy Stowarzyszenia Romów w Polsce

Materiały pomocnicze - uczniowie otrzymują materiały nt. społeczności romskiej

Miejsce zajęć - Starostwo Powiatowe w Oświęcimiu ul. Stanisława Wyspiańskiego 10 (dzięki uprzejmości Starostwa)