List do Prokuratora Okręgowego w Krakowie

Oświęcim, dnia 25 sierpnia 2014 r.
Pani Lidia Jaryczkowska, Prokurator Okręgowy
w  Krakowie

Szanowna Pani Prokurator.
W dniu 14 czerwca 2014 r. przesłaliśmy  Panu Andrzejowi Seremetowi  Prokuratorowi Generalnemu RP zawiadomienie o możliwości popełnienia przestępstwa z art. 256 Kodeksu Karnego przez Stowarzyszenie „Młodzież Wszechpolska” polegającego na rasistowskich, antyromskich wystąpieniach  jej andrychowskiego oddziału a także wypowiedzi  szefa tego Stowarzyszenia Roberta Winnickiego na spotkaniu w Andrychowie.

W dniu 16 lipca 2014 r. otrzymaliśmy od Pierwszego Zastępcy Prokuratora Generalnego Pana Marka Jamrogowicza pismo o znaku:  PG II Ko2  1300/14, w którym poinformował nas, że przedmiotowe zawiadomienie „zostało przekazane Prokuratorowi Okręgowemu w Krakowie w celu spowodowania jego procesowego rozpoznania”.

W dniu 15 sierpnia 2014 r. Robert Winnicki występując w Telewizji Polsat News po raz kolejny naruszył standardy określone w prawie karnym stwierdzając, iż Romowie są społecznością kryminogenną i aspołeczną. Oto fragment jego wypowiedzi zamieszczonej na:
„Kilka tygodni temu byłem w Andrychowie, w Andrychowie, gdzie jest naprawdę bardzo poważny problem cygański, czy jak kto woli romski,  związany z przestępczością, z tym, że jest to społeczność wyjątkowo kryminogenna. I całe miasto żyje tym, że ktoś może zostać pobity, całe miasto żyje tym, że ktoś może zostać okradziony..”  „w Andrychowie doszło do tego, ze pod pozorem fałszywej tolerancji czy, czy akceptacji czy jak to nazwiemy,  miasto oddaje Cyganom najlepsze lokale socjalne ci je dewastują, zastraszają, terroryzują,  dewastują okolicę, palą na końcu te mieszkania socjalne..”, „I obywatele wychodzą na ulicę organizując patrole obywatelskie, które mają chronić obywateli przed tym, przed tym terrorem cygańskim. Co na to niestety w Polsce społeczeństwo, media i duża część opinii publicznej, która jest urabiana przez te media („zezwala stwierdzając” – nasz dopisek), że jest terroryzowana ta społeczność kryminogenna.”
Oświadczamy, że wypowiedź ta jest stygmatyzująca,  jednostronna, nieprawdziwa i krzywdząca dla andrychowskich Romów, o czym wiemy, gdyż wielokrotnie uczestniczyliśmy w różnych spotkaniach w tym mieście. Potwierdza to także pismo Prokuratora Generalnego z dnia 16 lipca 2014 r., z którego wynika, że w chwili obecnej  w Prokuraturze Rejonowej w Wadowicach prowadzonych jest pięć spraw przeciwko osobom narodowości polskiej z terenu Andrychowa, którzy naruszyli prawo względem społeczności romskiej. Należy dodać, że z pisma Prokuratora Generalnego wynika także, iż Prokuratura Rejonowa w Wadowicach prowadzi trzy sprawy przeciwko Romom.

Zauważamy, że niezwłocznie pod wymienionym wywiadem ukazały się dziesiątki nienawistnych i rasistowskich wpisów. W ten sposób po raz kolejny wypowiedź R. Winnickiego stała się swoistą pożywką dla rozniecania nienawiści rasowej.
Podając powyższe prosimy o włączenie przedmiotowej wypowiedzi do prowadzonej przez Prokuraturę Okręgową sprawy, o której mowa na wstępie niniejszego pisma, gdyż jest ona tożsama przedmiotowo i podmiotowo.

Prezes Stowarzyszenia Romów w Polsce
Roman Kwiatkowski