Księgi wieczyste. Zasady korzystania z ksiąg wieczystych

11.02.2015 przez mgr Stanisław Rydzoń

Księga wieczysta jest rejestrem publicznym, który prowadzi się w celu ustalenia stanu prawnego nieruchomości. Pozwala ona na urzędowe ustalenie komu i jakie przysługują prawa do danej nieruchomości. Od 1991 r. księgi wieczyste prowadzone są przez wydziały ksiąg wieczystych sądów rejonowych.

Instytucja ksiąg wieczystych uregulowana została w ustawie z dnia 6 lipca 1982 r. o księgach wieczystych i hipotece (Dz. U. z 2013, poz. 707).

W stosunku do instytucji ksiąg wieczystych obowiązują cztery podstawowe zasady:

1/ jawność formalna – każdy może w obecności pracownika sądu zapoznać się z treścią księgi wieczystej. Oznacza to, że nie można zasłaniać się nieznajomością wpisów w księdze wieczystej ani wzmiankowanych w niej wniosków; zasada ta nie rozciąga się na akta księgi, które przeglądać może tylko osoba mająca interes prawny oraz notariusz.

2/ domniemanie zgodności ze stanem prawnym – przyjmuje się za pewne, jeżeli nie zostanie udowodnione, co innego, że stan prawny ujawniony w księdze wieczystej jest zgodny z rzeczywistością; niezgodność treści księgi wieczystej z rzeczywistym stanem prawnym może być wyeliminowana tylko w drodze procesu cywilnego przed sądem.

3/ rękojmia wiary publicznej ksiąg wieczystych – w razie niezgodności między stanem prawnym ujawnionym w księdze wieczystej a rzeczywistym stanem prawnym treść księgi wieczystej rozstrzyga na korzyść tego, kto przez czynność prawną z osoba uprawnioną wg księgi wieczystej nabył własność lub inne prawa rzeczowe, czyli kupując nieruchomość od osoby wpisanej do księgi wieczystej jako właściciel stajemy się jej właścicielem, choćby ta osoba nie był a w rzeczywistości właścicielem.

4/ pierwszeństwo praw wpisanych – ograniczone prawa rzeczowe, czyli prawa na rzeczy cudzej (użytkowanie, zastaw, spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu oraz hipoteka) wpisane do księgi wieczystej mają pierwszeństwo przed takimi prawami nie wpisanymi do księgi.

Obecnie księgi wieczyste prowadzone są w dwóch formach: papierowej oraz elektronicznej, z tym, że forma papierowa odchodzi już do historii (od grudnia 2014 r. wg zapewnienia Ministerstwa Sprawiedliwości wszystkie księgi powinny być prowadzone wyłącznie w formie elektronicznej).

Aby przeglądnąć elektroniczną księgę wieczystą za pomocą Internetu należy wejść na stronę Ministerstwa Sprawiedliwości: www.ms.gov.pl. By to uczynić trzeba znać numer księgi wieczystej.

Załatwianie formalności:

Sprawy związane z księgami wieczystymi załatwia się w sądzie rejonowym właściwym dla miejsca położenia nieruchomości. Załatwienie sprawy trwa od kilku dni do kilkunastu dni, w zależności od natłoku spraw w danym sądzie.

Odpis z księgi wieczystej może uzyskać każdy przedstawiając tylko dowód osobisty.

By dokonać wpisu do księgi wieczystej należy wypełnić wniosek. Wniosek o wpis może złożyć nie tylko właściciel nieruchomości, ale także inny podmiot np. komornik, bank, urząd skarbowy. Druki wniosku KW-WPIS – Wniosek o wpis w księdze wieczystej można ściągnąć ze strony Ministerstwa Sprawiedliwości lub pobrać w sądzie. W przypadku tego druku może zajść potrzeba dołączenia załączników o nr KW-OZN, KW-ZAD, KW-PP, KW-WU oraz KW-ZAL. Wypełnienie druku nie jest skomplikowane, gdyż wystarczy wpisać swoje dane w odpowiednich rubrykach oraz dane dotyczące nr księgi wieczystej nieruchomości oraz o załącznikach. Do złożenia wniosku w sądzie potrzebne są także oryginały dokumentów potwierdzających przysługujące prawo do nieruchomości (np. akt notarialny, orzeczenie sądowe, decyzja administracyjna), które załącza się do wniosku. Po dokonaniu wpisu dokumenty te pozostają w aktach księgi wieczystej.

Założenie księgi wieczystej i dokonanie wpisu. W przypadku zakupu np. lokalu, czy podzielenia nieruchomości zachodzi potrzeba założenia nowej księgi wieczystej i dokonania wpisu. By tego dokonać należy dla obu czynności złożyć jeden wniosek KW-WPIS, wypełnić go i załączyć stosowne dokumenty (j.w.).

W przypadku np. dziedziczenia 2 nieruchomości położonych w różnych powiatach należy złożyć osobne wnioski w sądach rejonowych właściwych dla położenia nieruchomości.

Niektóre opłaty:

1. Od wpisu prawa:

- własności, użytkowania wieczystego lub ograniczonego prawa rzeczowego – 200 zł; - założenie księgi wieczystej – 60 zł;

1. Od wniosku w postaci papierowej (dotychczasowej) o wydanie:

- odpisu zwykłego księgi wieczystej – 30 zł;

- odpisu zupełnego księgi wieczystej – 60 zł;

- od wyciągu z księgi wieczystej:

- 15 zł – za wyciągi z jednego działu księgi wieczystej, za każdą stronę dodatkowo 5 zł.

Wymienione opłaty uiszcza się w kasie danego sądu.

2) Od wniosku w formie elektronicznej:

- odpisu zwykłego księgi wieczystej – 20 zł; - odpisu zupełnego księgi wieczystej – 50 zł: - od wyciągu z księgi wieczystej: - 5 zł – za wyciąg z jednego działu księgi wieczystej, za każdą stronę dodatkowo 5 zł.

Za wnioski składane w formie elektronicznej opłaty należy uiszczać na konto:

Ministerstwo Sprawiedliwości, Aleje Ujazdowskie 11, 00-950 Warszawa, NBP O/O Warszawa PL 77 1010 1010 0400 1922 3100 0000.

Opracowano na podstawie ustawy z dnia 6 lipca 19982 r. o księgach wieczystych i hipotece oraz danych zawartych na stronie Ministerstwa Sprawiedliwości.

Prawnik Centrum: r.p. Stanisław Rydzoń

Oświęcim, dnia 7 stycznia 2015 r.